Velika Lomnica je jedno od većih sela u grada Kruševca. Svojim izvorištem kisele vode Lomnički kiseljak i svojim geografskim položajem Lomnica imala je ogromne mogućnosti da postane banjsko, rekreativno, turističko mesto; međutim, izvorištem kisele vode je zagađeno i neizvesno je da li se uopšte može popraviti. Kroz Lomnicu prolazi put koji vodi na planinu Jastrebac.
Istorija Velike Lomnice je zanimljiva. u vremenu Moravske Srbije, Lomnica se pominje kao veliko lovište. Po nepotvrđenim tvrdnjama, Lomnica je bila i lovište kneza Lazara. Naziv Velika Lomnica dolazi od nekadanjnjeg naziva jedinstvenog naselja koje su činili Lomnica i Buci. Veliku Lomnicu nekada su administrativno sačinjavalli Lomnica, Buci i Bukovica. Danas to nije slučaj; osim jedinstvene mesne kancelarije i seoske ambulante, sela su odeljena. Velika Lomnica je posebno naseljeno mesto dok su Buci i Bukovica zasebna sela. Bez obzira na to što su Buci, Lomnica i Bukovica jedno matično područije, svi upisi u matične knjige vrše se odvojeno po svakom naselju. Sva tri sela popisuju se na popisu stanovništva posebno i statistički i fizički su razdvojena (table ispred svakog sela). Zaseoci sela Velika Lomnica su Kisela voda, Berkovac, Laburci. U selu postoji i kulturno-umetničko društvo Radomir Jakovljević Jakša, koje nosi ime po narodnom heroju koga su Nemci ubili na Bubnju kod Niša2. decembra1943. godine. Folkloraši KUD Jakša uspešno su prošle godine učestvovali u emisiji Šljivik.Po Jakši se zove i osnovna škola u kojoj se do 2005. nalazio i spomenik narodnom heroju. Takođe selo ima i fudbalski klub.
U naselju Velika Lomnica živi 774 punoletna stanovnika, a prosečna starost stanovništva iznosi 45,8 godina (44,3 kod muškaraca i 47,3 kod žena). U naselju ima 284 domaćinstva, a prosečan broj članova po domaćinstvu je 3,17.
Ovo naselje je velikim delom naseljeno Srbima (prema popisu iz 2002. godine), a u poslednja tri popisa, primećen je pad u broju stanovnika.