Veleposjednička kuća
Veleposjednička kuća (engleski: manor, francuski: manoir, španski: mansión; ruski: особняк) je naziv koji u najširem smislu za kuću, odnosno zgradu namijenjenu za stanovanje ili odmor, u pravilu jedne, osobe, a koja se od ostalih odlikuje prije svega svojom veličinom. Gotovo u pravilu se pod time podrazumijevaju građevinski objekti čiji su vlasnici ili korisnici pripadnici više klase, iako se ponekad za može koristiti izraz rezidencija kada su njeni stanari osobe koje obavljaju neku javnu dužnost, odnosno dvorac ili palača, kada je riječ o monarsima ili državnim poglavarima.
Veleposjedničke kuće su se razvile od zamkova u kojima je u srednjovjekovnoj Evropi živjelo feudalno plemstvo, odnosno koje su predstavljale upravno sjedište feudalnog imanja. Te su kuće sa vremenom izgubile svoju obrambenu i ekonomsku funkciju, a s dolaskom kapitalizma su ih počeli graditi i pripadnici buržoazije. Od početka 19. vijeka su u nekim zemljama, pogotovo anglosaksonskog svijeta uvedeni tradicionalni kriteriji pod kojima se kuća smatrala "veleposjedničkom" - morala je sadržavati najmanje deset soba, kao i plesnu dvoranu. Ovisno o tome da li su sagrađene na selu ili u gradu, veleposjedničke kuće su se dijelile na seoske (country house) ili gradske (town house).
Današnje veleposjedničke kuće često sadrže privatne kino-dvorane, teretane i sistem kućne automatike.
- Historic Mansions and Estates in Latin America
- Estonian Manors Portal the English version introduces 438 well-preserved historical manors (mansions, estates) in Estonia
- "Mansion" in 1911 Britannica