Univerzitet u Vilniusu

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Univerzitet u Vilniusu
Vilniaus universitetas
lat. Universitas Vilnensis
Logo univerziteta
Historija
MotoHinc itur ad astra.
Moto (sh.)Put sa ovoga mjesta vodi do zvijezda.
Osnivanje1579.
Bivši nazivUniwersytet Stefana Batorego poljski
Generalno
Vrstajavni univerzitet
Administracija
Akademsko osoblje1329
Studenti
Broj studenata
  – dodiplomci
  – diplomci
  – doktoranti
20.643
14.256
3495
806
UdruženjaERASMUS, AUE, UM
Lokacija
Sjedište
  – grad
  – pokrajina
  – država

Vilnius
Vilnjus okrug
Litvanija
Kampusurbani kampus
Koordinate54°41′″N25°17′″E
Karta
Univerzitet u Vilniusu na mapi Litvanije
Univerzitet u Vilniusu
Službene stranice
www.vu.lt

Univerzitet u Vilniusu (litvanski: Vilniaus universitetas; ruski: Вильнюсский университет; nemački: Universität Vilnius; poljski: Uniwersytet Wileński ; latinski: Universitas Vilnensis) je najveći javni univerzitet koji se nalazi u glavnom gradu baltičke države Litve i jedan od najstarijih univerziteta u sjevernoj Evropi i najstariji u tri postsovjetske baltičke republike.

Univerzitet je 1579. osnovao veliki vojvoda Litve i kralj Poljske Stefan Batori pod nazivom Isusovačka akademija u Vilniusu. Akademija je nakon Krakovske akademije i Albertine u današnjem ruskom Kalinjingradu bila treća najstarija u okvirima goleme Državne zajednice Poljske i Litvanije. U kontekstu Treće podjele Poljske 1795. godine i Novembarskog ustanka 1830-1831. godine, univerzitet je bio zatvoren sve do 1919. godine. U periodu odmah poslije Prvog svetskog rata litvanske su vlasti neuspjelo 1918. godine i sovjetske 1919. godine pokušale da obnove rad univerziteta. Rad je konačno obnovljen u avgustu 1919. od strane Druge poljske republike. 1920. grad se ponovo našao pod sovjetskom vlašću u periodu Poljsko-sovjetskog rata da bi zatim bio dio nepriznate marionetske Republike Centralne Litvanije do 1922. godine, a zatim opet dio Poljske.

Nakon Sovjetske invazije Poljske u septembru 1939. univerzitet se na kratko, od oktobra 1939. do juna 1940. ponovo našao pod vlašću Litvanije da bi zatim i ova u junu 1940. bila okupirana od strane Sovjetskog Saveza. Nakon Operacije Barbarosa baltičke su zemlje bile pod okupacijom Trećeg Rajha (1941-1944). 1944. Litvanija je oslobođena i univerzitet je ušao u obrazovni sistem Litvanske Sovjetske Socijalističke Republike (današnje vlasti u Litvaniji period nakon oslobođenja smatraju periodom "sovjetske okupacije"). 1945. poljski studenti i profesori napustili su instituciju i prešli na Univerzitet Nikole Kopernika u Torunju. Bio je to dio šireg procesa koji su se između ostaloga dogodili i na Univerzitetu u Vroclavu i Univerzitetu u Lavovu.

Nakon raspada Sovjetskog Saveza univerzitet je postao glavni univerzitet u novoj neovisnoj Litvaniji. Kampus univerziteta široko je poznat po svojoj atraktivnosti i bogatstvu arhitektonskih stilova koji uključuju gotičku arhitekturu, renesansu, barok i klasicizam.

Izvori

[uredi | uredi kod]

Vanjske veze

[uredi | uredi kod]