Prijeđi na sadržaj

Tripoli, Libanon

Izvor: Wikipedija
Za ostale upotrebe, v. Tripoli (razvrstavanje).
Tripoli
طرابلس


Stari deo Tripolija

Osnovni podaci
Država  Libanon
Guvernorat Severni Liban
Stanovništvo
Stanovništvo (2008) 188.958
Geografija
Koordinate 34°26′00″N 35°50′00″E / 34.433333°N 35.833333°E / 34.433333; 35.833333
Tripoli na mapi Libanona
Tripoli
Tripoli
Tripoli (Libanona)
Ostali podaci
Pozivni broj 06
Web-stranica tripoli-city.org

Tripoli (arap. طرابلس) je grad Libanu u guvernoratu Severni Liban. Posle Bejruta je drugi grad po broju stanovnika u Libanu. U antičko vreme bio je centar feničke konfederacije, koja je u svom sastavu imala Sidon, Tir i Arados. Odatle je došlo ime Tripoli, koje znači tri grada. Kasnije je bio pod Asirijom, Persijom, Rimljanima, kalifatom, Seldžucima, krstašima, Mamelucima i Osmanskim carstvom. Danas je druga luka u Libanu. Prema proceni iz 2008. u gradu je živelo 188.958 stanovnika. Procentualno, 80% stanovništva su suniti.

Ime i etimologija

[uredi | uredi kod]

Imao je tokom istorije različita imena. U pismima iz Amarne spominje se kao Derbli, a na drugim mestima kao Alija i Valija. U vreme Ašurnasirpala II zove se Mahalata ili Malata i Kajza. Pod Feničanima bio je Atar, a Grci su ga nazvali Tripoli, što je značilo tri grada.

Istorija

[uredi | uredi kod]

Najranija naselja su iz 1400. p. n. e. U 9. veku p. n. e. Feničani su uspostavili od Tripolija napravili važno trgovačko mesto. Pod persijskom upravom postao je finansijski centar i glavna luka severne Fenikije za pomorsku trgovinu i kopnenu karavansku trgovinu. Grad je postao konfederacija feničkih gradova država Sidona, Tira i ostrva Arados. U vreme helenističke uprave bio je brodogradilište. Rimljani su došli 64. p. n. e. Veliki zemljotres i valovi su 551. uništili vizantijski grad Tripoli i druge obalne gradove.

Za vreme Umejada Tripoli je postao komercijalni centar sa brodogradilištem. Pod Fatimidima je bio polunezavisan i razvio se u centar okupljanja učenjaka. Krstaši su opsedali grad i zauzeli ga 1109. Pri tome je zapaljena čuvena tripolijska biblioteka sa hiljadama knjiga. Krstašima je bio centar grofovije Tripoli. Tripoli je tada bio centar biskupije, značajna luka i veliki centar za obradu svile. Mameluci su ga zauzeli 1289. i razorili su grad i staru luku. Izgrađen je novi grad u unutrašnjosti blizu starog zamka. Za vreme otomanske vlasti od 1516. do 1918. grad je održao svoj značaj. Tripoli i Liban su bili pod francuskim mandatom od 1920. do 1943, kada je Liban postao nezavisan.

Spoljašnje veze

[uredi | uredi kod]