The Big Bang Theory
Ovom članku ili jednom njegovom dijelu nedostaju izvori. Molimo vas da pomognete Wikipediji i dodate odgovarajuće izvore u članak. |
The Big Bang Theory | |
---|---|
Kreator | Chuck Lorre i Bill Prady |
Nastupaju | Johnny Galecki Jim Parsons Kaley Cuoco Simon Helberg Kunal Nayyar |
Jezik/ci | engleski |
Broj sezona | 5 |
Broj epizoda | 105 |
Emitiranje | |
Originalno prikazivanje | 24. 9. 2007. |
The Big Bang Theory je američka humoristična serija (popularno sitcom) čiji su autori Chuck Lorre i Bill Prady (obojica su ujedno i izvršni producenti), a koja je sa svojim prikazivanjem započela 24. rujna 2007. godine na američkoj televizijskoj mreži CBS.
Radnja serije smještena je u Pasadeni (država Kalifornija), a glavni likovi su dvojica genijalaca (eksperimentalni fizičar Leonard Hofstadter i teoretičar fizike Sheldon Cooper), njihova susjeda (konobarica s glumačkim aspiracijama Penny) te dvojica Leonardovih i Sheldonovih prijatelja i kolega (Howard i Rajesh). U kasnijim sezonama, još su se tri lika profilirala u glavnu glumačku postavu: Leslie Winkle (Leonardova, Sheldonova i Rajeshova kolegica s posla), Bernadette (studentica mikrobiologije, ujedno i Pennyjina kolegica konobarica) i Amy Farrah Fowler (Sheldonova prijateljica).
Do sada su u SAD-u prikazane tri sezone serije (ukupno 63 epizode), a još je u ožujku 2009. godine potvrđeno da će se snimati i četvrta koja je s prikazivanjem započela 23. rujna 2010. godine. Gledanost serije u SAD-u iz sezone u sezonu raste sve više pa je tako premijera treće sezone u rujnu 2009. godine bila najgledanija od svih ostalih emisija prikazanih na CBS-u te večeri skupivši 12,83 milijuna gledatelja pred male ekrane.
Prve tri sezone prikazivale su se ponedjeljkom, odmah nakon serije Dva i pol muškarca (koju također producira Chuck Lorre), dok se četvrta sezona prikazuje četvrtkom. 12. siječnja 2011. službeno je potvrđeno da će se snimati još tri sezone serije, čime će se ista na malim ekranima sadržati sve do 2014. godine.
U Hrvatskoj se emitira pod naslovom Teorija velikog praska, a u Srbiji pod naslovom Štreberi.
Završila se 2019 godine.
- Leonard Hofstadter (Johnny Galecki) - Leonard je eksperimentalni fizičar čiji kvocijent inteligencije doseže 173, a koji je doktorirao s 24 godine. On je centralni lik serije koji svoj stan dijeli s kolegom i prijateljem Sheldonom Cooperom. Tijekom prve tri sezone scenaristi su se poigravali s romansom između njega i susjede Penny; njihove neriješene seksualne tenzije glavna su okosnica kompletne serije, a u jednom trenutku nalazili su se u kratkoj, intimnoj vezi.
- Sheldon Cooper (Jim Parsons) - Sheldon dolazi iz istočnog Teksasa, dijete genij koji je s 11 godina (nakon petog razreda osnovne škole) započeo studirati. Vlasnik je dva doktorata, a kvocijent inteligencije mu je zastrašujućih 187. Unatoč tome Sheldon ima velikih problema s razumijevanjem ironije, sarkazma i humora općenito. Upravo ove karakteristike glavni su izvor humora njegovog lika, ali i centralna radnja većine dosadašnjih epizoda. Sheldon dijeli stan s kolegom i prijateljem Leonardom Hofstadterom, a posebno je zanimljiv njegov odnos s Penny.
- Penny (Kaley Cuoco) - atraktivna plavuša, rođena i odrasla u državi Nebraski koja živi u stanu odmah preko puta Sheldona i Leonarda. Iako za život zarađuje kao konobarica, Penny ima glumačke aspiracije pa gotovo konstantno ide na audicije koje su se za sada pokazale neuspješnim.
- Howard Wolowitz (Simon Helberg) - je aeronautički inženjer, Židov koji živi s majkom (koju u seriji nikad ne vidimo, već samo čujemo). Za razliku od svojih prijatelja i kolega, Howard nema doktorat, ali taj nedostatak brani teorijom da stvari koje on dizajnira zbilja postoje i lansiraju se u svemir dok se njegovi prijatelji bave isključivo teorijskim radom. Ipak, njegov najveći trademark predstavljaju nevjerojatno neuspješni uleti djevojkama (od kojih se i sama Penny ponekad zgražava). Do sada je pokazao limitirani uspjeh u istome.
- Rajesh Koothrappali (Kunal Nayyar) - Rajesh, podrijetlom iz New Delhija (država Indija), radi kao astrofizičar. Među ženama izrazito je sramežljiv što dovodi do njegove nemogućnosti komunikacije s istima osim ako nije pod utjecajem alkohola. Unatoč tome, a za razliku od svog najboljeg prijatelja Howarda, Raj je do sada imao puno više sreće s djevojkama. Njegove roditelje, Dr. i gđu V.M. Koothrappali, vidimo samo preko web kamere u određenim epizodama.
Prva epizoda serije (Pilot) razvijena je za televizijsku sezonu 2006-2007 i bila je potpuno drugačija od one koja se uistinu i prikazala. Od glumaca iz te prve, nikad prikazane epizode, ostali su samo Johnny Galecki i Jim Parsons. Sadašnja Penny u toj prvoj epizodi zvala se Katie i bila je potpuno drugačijeg karaktera. Glumila ju je Amanda Walsh. Također je postojao još jedan ženski lik: Gilda (koju je glumila Iris Bahr). Uz sve to, čak je i uvodna špica bila potpuno drugačija - korištena je pjesma "She Blinded Me With Science" u izvedbi Thomasa Dolbyja. Nakon snimljenog pilota, televizijska mreža nije prihvatila seriju, ali je kreatorima pružena još jedna prilika da seriju ožive što su oni i učinili dodavši sadašnje likove koje poznajemo, promijenivši kompletnu glumačku postavu (osim dva glavna glumca) i stvorivši trenutni format serije. Kreator Lorre je jednom prilikom izjavio: "Snimili smo pilot epizodu za Teoriju velikog praska još prije dvije i pol godine i bila je preloša. Međutim, čak i u njoj dvije stvari su funkcionirale savršeno: Johnny i Jim. U potpunosti smo promijenili scenarij, a uskoro su nam se pridružili i Kaley, Simon i Kunal." Originalna, nikad emitirana prva epizoda nije izdana na niti jednom formatu, iako ista kruži Internetom i moguće ju je pronaći i pogledati.
Pravu Pilot epizodu (onu s kojom je i započelo prikazivanje serije) režirao je poznati redatelj James Burrows (Prijatelji) koji ipak nije ostao u snimateljskoj ekipi nakon toga. Produkcija prve sezone prekinuta je 6. studenog 2007. godine zbog štrajka scenarista što je i dovelo do toga da prva sezona ima svega 17 epizoda (umjesto uobičajenih 22). Nakon što je štrajk završio, odobrena je i kompletna druga sezona koja je s prikazivanjem započela 22. rujna 2008. godine. Uz povećavanje gledanosti iz tjedna u tjedan, seriji je ubrzo odobreno snimanje treće i četvrte sezone.
David Saltzberg, profesor fizike i astronomije na Sveučilištu u Kaliforniji stalno provjerava scenarij i piše dijaloge, matematičke jednadžbe i dijagrame koji se koriste u seriji. Izvršni producent i ko-kreator serije Bill Prady kaže: "Dali smo Sheldonu pravi, stvarni problem na kojem će raditi tijekom cijele prve sezone, tako da će se na njegovim pločama zbilja moći vidjeti određeni napredak... Naporno radimo da nam kompletna znanost štima."
Glavni likovi u seriji dobili su ime prema glumcu, redatelju i producentu Sheldonu Leonardu.
Za prve tri sezone, troje glavnih glumaca - Johnny Galecki, Kaley Cuoco i Jim Parsons - dobivali su 60 tisuća dolara po epizodi. Od početka četvrte sezone plaća im je narasla na 200 tisuća dolara po epizodi. Prema ugovorima koje su potpisali, svake sezone iznova plaća će im se povećavati za 50 tisuća dolara što bi kulminirao cifrom od 350 tisuća dolara po epizodi ako serija dođe do sedme sezone.
Popularna glazbena skupina Barenaked Ladies napisala je i snimila pjesmu na uvodnoj špici koja objašnjava razvoj svemira od samih početaka i promjene koje su Zemlja i čovječanstvo doživjeli od tada do danas. 9. listopada 2007. godine objavljena je puna verzija pjesme u trajanju od 1:45 minuta. U izdanju TV Guidea iz 2010. godine uvodna špica serije proglašena je šestom najboljom televizijskom špicom ikad prema izboru čitatelja.
|
|
|
|
|
Teorija velikog praska do sada je osvojila samo jednu prestižnu televizijsku nagradu Emmy: najbolji glavni glumac u komediji/mjuziklu - Jim Parsons. To mu je bila druga nominacija za ulogu Sheldona Coopera, a osim njega za nagradu Emmy nominirana je i Christine Baranski za ulogu Leonardove majke i to dvije godine zaredom. Iako serija još uvijek čeka prvu nominaciju za Zlatni globus, za 2010. godinu proglašena je najboljom komičnom serijom na dodjeli nagrada People's Choice Award.
U Hrvatskoj serija Teorija velikog praska još uvijek nije izdana na DVD-ovima, a na RTL televiziji se tijekom ljeta 2010. godine prikazala prva sezona serije. U Europi (druga regija) izdane su prve tri sezone serije koje osim svih epizoda sadržavaju i poneke posebne dodatke (od kojih svakako treba izdvojiti neuspješne scene sa snimanja na izdanju za drugu i treću sezonu serije). Treća sezona serije prva je koja je izdana i u Blu-ray formatu.