Republika Mahabad (kurdski: Komarî Mehabad, službeno Republika Kurdistan), je bila kratkotrajna socijalistička republika na području sjeverozapadnog Irana (Zapadni Azarbajdžan). Postojala je između 1946. i 1947. godine, a glavni grad je bio Mahabad. Stanovništvo ove države su činili pretežito Kurdi, mada je obuhvaćala svega trećinu područja Irana naseljenih Kurdima.
Ova država je formirana u vrijeme Iranske krize nakon Drugog svjetskog rata, nastale zbog odbijanja Sovjetskog Saveza da se povuče sa dijelova Irana koje je držao pod kontrolom. Tada su u ovim krajevima Irana proglašene dvije prosovjetske satelitske države, Kurdska Republika Mahabad i Autonomna Republika Azerbejdžan. Diplomatski pritisak na Sovjete je na kraju rezultirao njihovim povlačenjem, nakon čega su iranske trupe ušle u Mahabad i brzo slomile otpor. Takav ishod bio je rezultat manjkave kontrole nad kurdskim krajevima, tribalizacije kurdskog društva i generalno nepostojanje nacionalističkih afiniteta. U martu 1947. predsjednik Republike Mahabad Gazi Muhamed i više članova administracije obješeni su u Mahabadu pod optužbom za izdaju, dok su plemenski lideri pošteđeni.
((en))Romano, David (2006). The Kurdish Nationalist Movement: Opportunity, Mobilization and Identity. Cambridge Middle East studies, 22.. Cambridge, UK; New York: Cambridge University Press. str. 226.-227. ISBN978-0-521-85041-4. OCLC61425259.
a Iako Sjeverna Koreja tvrdi da je njezino uređenje socijalističko, službena državna politika zasniva se na Kim Il-sungovoj ideologiji Juche, koja se ne izjednačuje s klasičnim marksizmom-lenjinizmom.