Nezavisne novine

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Nezavisne novine
OsnivačiŽeljko Kopanja
UrednikSandra Gojković-Arbutina
Osnivanje27. 12. 1995 (1995-12-27)
Jeziksrpski
SjedišteBanja Luka
Država Bosna i Hercegovina
Službeni websitenezavisne.com

Nezavisne novine su dnevni list koji izlazi u Banjoj Luci, a distribuira se na tržište u cijeloj Bosni i Hercegovini i dijelovima regiona.

Dio su banjalučke medijske kompanije „Dnevne nezavisne novine“. U okviru kompanije postoje: Nezavisne novine, Nes Radio,[1] Radio Nes Kastra i internet portal.

Istorijat[uredi | uredi kod]

Kompanija je osnovana 1995. godine uz pomoć Stejt departmenta posredstvom agencije USAID. Osnivač je Željko Kopanja, a prvi direktor je bio Goran Dodik, brat Milorada Dodika.[2]

Za glavnu i odgovornu urednicu „Nezavisnih“ početkom 2014. godine imenovana je Gordana Milinković. Ona je na toj poziciji zamijenila Borjanu Radmanović Petrović, ćerku člana Predsjedništva BiH Nebojše Radmanovića,[3] koja je postavljena za glavnu i odgovornu urednicu Glasa Srpske.[4]

Sjedište kompanije se nalazi u ulici Braće Pištaljića, naselje Lazarevo u Banjoj Luci .[5]

Izbor ličnosti godine[uredi | uredi kod]

Ovo je tradicionalna manifestacija u organizaciji "Nezavisnih novina". Pokrenuta je 2003. godine. Na ovoj manifestaciji čitaoci nezavisnih novina biraju: najboljeg ministra u Vladi Republike Srpske, najboljeg ministra u Vladi Federacije BiH te privrednik i novinar koji su obilježili godinu na izmaku. A kao kulminacija izbora, proglašava se "Ličnost godine", koja je svojim radom i djelima obilježila godinu.

Manifestacija se održava potkraj mjeseca decembra, u banjalučkom hotelu "Bosna", a medijski pokrovitelj je Radio-televizija Republike Srpske. Gosti manifestacije do sada su bili istaknuti politički lideri BiH i regiona, druge javne ličnosti iz zemlje i regiona, veliki broj akreditovanih ambasadora u BiH, vodeći ljudi međunarodnih institucija u BiH i drugi. Do sada su za "Ličnost godine" između ostalih proglašavani: Miroslav Lajčak, Tanja Fajon, Rafi Gregorijan, Milorad Dodik, Ivo Josipović, Novak Đoković, Sulejman Tihić, Boris Tadić i mnogi drugi.[6]

Izbor najboljeg sportiste BiH[uredi | uredi kod]

"Nezavisne novine" su uz BHRT suorganizator manifestacije - Izbor najboljeg sportiste BiH. Ovo je najrelevantnija manifestacija ovakve vrste u Bosni i Hercegovini. Održava se od 2001. godine. Termin održavanja je po pravilu sredina decembra, u sarajevskom hotelu "Holiday". Medijski pokrovitelji su: BHT, RTRS i FTV. A partenr manifestacije Olimpijski komitet BiH.

Atentat na Željka Kopanju[uredi | uredi kod]

Željko Kopanja rođen je 1954. u Kotor Varoši, završio Ekonomski fakultet a novinarsku karijeru započeo je u Glasu Srpske. Za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini radio je i kao novinar beogradskog nedjeljnika "Telegraf", gdje je objavljivoa tekstove o kriminalnim radnjama tadašnje vlasti RS. Nakon rata u Banjoj Luci osniva dnevni list "Nezavisne novine" koji kritički piše o vladavini Srpske demokratske stranke (SDS) u Republici Srpskoj ali i o režimu bivšeg jugoslovenskog predsjednika Slobodana Miloševića. Tokom 1999. godine "Nezavisne novine" pišu i o ratnim zločinima koje su srpske paravojne snage počinile u ratu u BiH, nakon čega su na Kopanjinu adresu počela da stižu prijeteća pisma. Nekoliko mjeseci kasnije prijetnje su realizovane kada je pod Kopanjin automobil podmetnuta eksplozivna naprava. Ljekari su se borili za njegov život, bio je klinički mrtav a na kraju je preživio ali su mu amputirane obje noge. Počinioci atentata do danas nisu otkriveni. Dobitnik je između ostalog, nagrada: Komisije za zaštitu novinara iz Njujorka, Udruženja pisaca iz Norveške, Srpske riječi iz Beograda i Udruženja novinara iz Italije.[7]

Vidi još[uredi | uredi kod]

Izvori[uredi | uredi kod]

  1. Nes radio
  2. „Nezavisne proslavile deset godina rada”. Arhivirano iz originala na datum 2014-12-08. Pristupljeno 2016-01-25. 
  3. Biografija Nebojše Radmanovića. Arhivirano 2014-01-16 na Wayback Machine-u "Centar za istraživačko novinarstvo" (preuzeto 30. januara 2014. godine)
  4. Dejan Šajinović. Imenovanja novih glavnih urednika u "Nezavisnim" i "Glasu". "Nezavisne Novine" (2. januar 2014; preuzeto 30. januara 2014. godine)
  5. Nezavisne novine Arhivirano 2010-05-07 na Wayback Machine-u.
  6. Manifestacija "Ličnost godine".
  7. Željko Kopanja, biografija

Spoljašnje veze[uredi | uredi kod]