Polarni krugovi – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
MerlIwBot (razgovor | doprinos)
m robot Adding: is, sk, be, cv, ta, la, cy, nn, sah, fa, ka, hr, ga, fiu-vro, lt, lmo, my, tl, sv, ar, kk, gv Modifying: no:Polarsirklene
Autobot (razgovor | doprinos)
m Bot: Adding {{Commonscat|Arctic Circle}}
Red 14: Red 14:




hr:Polarni krugovi
[[category:Fizička geografija]]
{{Commonscat|Arctic Circle}}

[[Kategorija:Fizička geografija]]


[[ar:الدائرة القطبية الشمالية]]
[[ar:الدائرة القطبية الشمالية]]
Red 39: Red 42:
[[gv:Cryss yn Arctagh]]
[[gv:Cryss yn Arctagh]]
[[he:חוג הקוטב]]
[[he:חוג הקוטב]]
hr:Polarni krugovi
[[hr:Polarni krugovi]]
[[hr:Polarni krugovi]]
[[hu:Északi-sarkkör]]
[[hu:Északi-sarkkör]]

Verzija na datum 31 januar 2012 u 11:09

Polarnim krugovima (drugi česti nazivi su arktički i antarktički krug, kao i polarnice) nazivaju se paralele koje se nalaze kako na sjevernoj tako i na južnoj polutki na 66,56° kutne udaljenosti od ekvatora. To je paralela koja spaja sve točke na kojima u vrijeme suncostaja Sunce više ne izlazi odnosno ne zalazi. Udaljenost polarnih krugova od polova jednaka je udaljenosti Rakove i Jarčeve obratnice od ekvatora.

Značenje

Polarni krugovi razdvajaju polarna područja od umjerenih područja. Položaj proizlazi iz kosine ekliptike od oko 23,44°. Udaljeni su od polova 2.600 km, a od ekvatora 7.385 km.

Od polarnica - koje, zapravo, radi astronomske refrakcije leže na ± 67,2° - prema polovima postoje pojave nazvane polarni dan i polarna noć koji traju od jednog do 26 tjedanaa. S kosinom ekliptike mijenja se i precizni položaj polarnih krugova. Trenutno se kreće brzinom od oko jedne lučne minute u 128 godina, odnosno 14,4 metra godišnje, prema polovima. Razlog tomu je nutacija Zemljine osi.


hr:Polarni krugovi