Gornja kreda – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
FoxBot (razgovor | doprinos)
m robot Dodaje: ast:Cretácicu Superior
Autobot (razgovor | doprinos)
m ispravke
Red 1: Red 1:
[[Image:US cretaceous general.jpg|thumb|Teritorija današnjih SAD u kasnoj kredi]]
[[Datoteka:US cretaceous general.jpg|thumb|Teritorija današnjih SAD u kasnoj kredi]]
'''Kasna kreda''' (isto tako poznata kao '''Gornja kreda''') je naziv za drugu polovicu perioda [[Kreda (period)|krede]], nazvanog po slavnim bijelim stijenama od krede, koje potječu od tog vremena.
'''Kasna kreda''' (isto tako poznata kao '''Gornja kreda''') je naziv za drugu polovicu perioda [[Kreda (period)|krede]], nazvanog po slavnim bijelim stijenama od krede, koje potječu od tog vremena.



Verzija na datum 3 januar 2011 u 00:20

Teritorija današnjih SAD u kasnoj kredi

Kasna kreda (isto tako poznata kao Gornja kreda) je naziv za drugu polovicu perioda krede, nazvanog po slavnim bijelim stijenama od krede, koje potječu od tog vremena.

To je bio period velikog uspjeha za dinosaure, s pojavom i grananjem mnogih novih tipova kao što su tiranosauri, hadrosauri, Ankylosauridae i rogati dinosauri u Azijamerici (Zapadna Sjeverna Amerika i istoćna Azija), te titanosaura andi abelisaura u Gondwani.

Ptice su postale prilično česte i razgranite, smijenivši pterosaure koji su se povukli u specifične ekološke niše.

U morima su se iznenada pojavili mosasauri i započeli spektakularnu evolutivnu radijaciju. Pojavili su se i moderni morski psi, te divovski pingvinoliki pliosauri plolicotilidi (dugi 3 metra) kao i veliki dugovrati elasmosauri (13 metara dugi) te razgranali. Ovi grabežljivci su se hranili brojnim teleostei ribama, koje su u to doba evoluirale u brojne i moderne oblike (Neoteleostei).

Pred kraj perioda su se razgranale kritosjemenejčae, a didelfidski tobolčari i prmitivnii placentalni sisavci su također bili česti.

Period krede
Donja kreda Gornja kreda
Berijas Valendis Otriv Barem Apt Alb Cenoman Turon Konijak Santon Kampan Mastriht