Organsko jedinjenje – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Tekstovi (razgovor | doprinos)
Nova stranica: {{Radovi}} '''Organska jedinjenja''' su jedinjenja koja sadrže ugljenik, a sva druga jedinjenja spadaju u neorganska jedinjenja. Izuzetak predstavljaju [[ugljen mo...
 
Tekstovi (razgovor | doprinos)
Nema sažetka izmjene
Red 47: Red 47:
[[it:Composto organico]]
[[it:Composto organico]]
[[ja:有機化合物]]
[[ja:有機化合物]]
[[sr:Organska jedinjenja]]
[[sw:Kampaundi ogania]]
[[sw:Kampaundi ogania]]
[[ko:유기 화합물]]
[[ko:유기 화합물]]
Red 67: Red 66:
[[sk:Organická zlúčenina]]
[[sk:Organická zlúčenina]]
[[sl:Organska spojina]]
[[sl:Organska spojina]]
[[sr:Organska jedinjenja]]
[[fi:Orgaaninen yhdiste]]
[[fi:Orgaaninen yhdiste]]
[[sv:Kolföreningar]]
[[sv:Kolföreningar]]

Verzija na datum 23 oktobar 2010 u 18:41

Organska jedinjenja su jedinjenja koja sadrže ugljenik, a sva druga jedinjenja spadaju u neorganska jedinjenja. Izuzetak predstavljaju ugljen monoksid , ugljen dioksid , ugljena kiselina i njene soli karbonati, cijanidi i alotropske modifikacije ugljenika kao što je dijamant i grafit se ubrajaju u neorganska jedinjenja. Organska jedinjenja nisu samo jedinjenja koja se nalaze u živom svijetu, nego su mnoga od njih sintetizovana i vještački u laboratoriji a ne nalaze se u živim organizmima.

Organska hemija se bavi proučavanjem organskih jedinjenja. Organska sinteza se bavi načinom njihovog dobijanja.

Istorijat

Vitalistička teorija

Naziv organska jedinjenja je nastao u doba kada se smatralo da se jedinjenja nađena u živoj prirodi (biljnom i životinjskom svijetu) mogu nastati samo u živim organizmima pod uticajem životne sile (vis vitalis) i ta su jedinjenja nazvana organska a takvo shvatanje se nazivalo doktrina vitalizma. Ostala jedinjenja nađena u mineralnom svijetu tj. neživoj prirodi su nazvana neorganska.

Njemački hemičar Fridrih Veler je sasvim slučajno 1828. godine kada je isparavanjem vodenog rastvora amonijum-cijanata dobio supstancu koju je uspješno identifikovao kao ureu. Urea je jedinjenje koje je i tada bilo poznato i izolovano je iz mokraće životinja, a danas je poznata kao značajan krajnji produkt metabolizma sisara. Velerovom sintezom srušen je postulat da je nemoguće dobiti organsko jedinjenje iz neorganskih prekursora.

Ovo otkriće predstavljalo je prekretnicu u razvoju organske hemije koje je dovelo do njene velike ekspanzije. Nakon Velerove sinteze slijedili su i drugi eksperimenti u kojima su dobijene i druge organske supstance.



Literatura