Postmodernizam – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Jotterbot (razgovor | doprinos)
Red 107: Red 107:
[[tr:Postmodernizm]]
[[tr:Postmodernizm]]
[[uk:Постмодернізм]]
[[uk:Постмодернізм]]
[[vi:Chủ nghĩa hậu hiện đại]]
[[zh:后现代主义]]
[[zh:后现代主义]]
[[zh-min-nan:Āu-hiān-tāi-chú-gī]]
[[zh-min-nan:Āu-hiān-tāi-chú-gī]]

Verzija na datum 17 oktobar 2010 u 20:47

Majid Farahani

Postmoderna ( isto tako postmodernizam) je evropski pravac u umetnosti, filozofiji, muzici i arhitekturi iz kraja 20. veka.

KNJIŽEVNOST

Ovaj pojam je nastao u knjizi „O postmodernizmu“ Žana- Fransoa Liotara („ Jeana-Françoise Lyotarda“. Osnovni elemenat postmoderne je pluralitet mišljenja.

Filozofija

Ovaj pravac je nastao kao reakcija na modernizam i suprotan je pravac i negira koncepciju jedine istine i trudi se za alternativni pristup ka svetu.

Stvaranje pluralitetne sredine često dolazi do nastanka paradoksa spojenih sa nekoliko pogleda na datu problematiku i pri tome se ulaže trud da se reše ovi teško rešivi paradoksi.

Literatura

Postmoderna literatura po pravilu označava literaturu koja je uslovljena sa dobi u kojoj živimo. Radi se o tome da završava doba koje proizilazi iz hrišćanske tradicije , menja se životni stil, koji teži ka pluralizmu misli i time se dolazi do filozofskih misli postmoderne.

Slikarstvo

Postmoderna umetnost trudi se da ponudi alternativu ka modernoj umetnosti i trudi se da ponudi dela koja nisu usmerena ka kulturnoj eliti. Ne znači da su dela razumljivija za širu publiku iako se to umetnici trude da postignu.

Datoteka:Montpellier-hotel-de-region.jpg
Hotel Montpelijer Francuska

Arhitektura

U arhitekturi je pojam postmodernizam prvi upotrebio arhitekta Josef Hundnut („Joseph Hudnut“) u naslovu svoga članka „Postmoderna kuća“. Osnovna teežnja u arhitekturi je prevazilaženje elitnosti u arhitekturi i preneti je u sferu razumljivu za laike.

Literatura

  1. iz Češke vikipedije

Vidi još

Spoljašnje veze

Šablon:Link FA