Lapis lazuli – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
EmausBot (razgovor | doprinos)
m robot Dodaje: ar, fa, gl, he, io, la, no, ro, simple, ta, th Mijenja: pl
Nema sažetka izmjene
Red 1: Red 1:
[[Image:Lazuryt, Niemcy.jpg|thumb|right|300px|Lapis lazuli]]
'''Lapis Lazuli''', ultramarin, prekomorsko plavo.
'''Lapis lazuli''' je u srednjem vijeku vrlo rijedak dragi kamen od kojeg se dobija plava boja zvana [[ultramarin]]. Lapis lazuli se svrstava u stijene, a ne u [[mineral]]e, jer je sastavljen od više minerala.


Iako je bilo i drugih izvora, kao [[indigo]], [[sač]], [[bakar]] i dr, u srednjem vijeku najtraženije i najvrjednije plave boje bile su [[azur]] i ultramarin. Plava boja bila je izuzetno značajna u slikarstvu na različitim materijalima, tkanini, drvetu, zidu, ali i pri ukrašavanju [[knjiga]]. Azur se dobijao od minerala [[Azurit]]a, a ultramarin od minerala Lapis lazulija.
Poludragi kamen, korišten za nakit preko 7000 godina, Lapis Lazuli je najskuplja [[boja]] svih vremena. Porijeklom iz [[Afganistan|Afganistana]], do [[1814.]] godine dostupna samo u prirodnom obliku koji je vrijedio više od svoje težine u zlatu.


Iz Bosne se izvozio Azurit za spravljanje azura, a prema jednom podatku iz sredine [[15. vijek]]a u Bosni se vadio i mineral Lapis lazuli od kojeg je dobijan ultramarin (i koji se većinom uvozio iz Perzije u Evropu). Azurit se nalazio u rudnicima srebra, a za Lapis lazuli je teško znati. I inače se nije nalazio u većim količinama.
[[Renesansa|Renesansne]] i ranije slike na kojima se željelo prikazati najveće bogatstvo (kao na slikama Madone primjerice) upravo su bojane ovom bojom.


[[Category:Drago kamenje]]

[[Category:Minerali]]
== Simbolika ==
Lapis Lazuli predstavlja lijek. Putenost, afrodizijačko svojstvo pripisivano od rimskih vremena zamijenjeno je osjećajem samouvjerenosti i istine u renesansi.


[[category:Slikarstvo]]
[[category:Minerali]]


[[ar:لازورد]]
[[ar:لازورد]]
Red 18: Red 14:
[[en:Lapis lazuli]]
[[en:Lapis lazuli]]
[[es:Lapislázuli]]
[[es:Lapislázuli]]
[[fa:لاجورد]]
[[fi:Lapislatsuli]]
[[fr:Lapis-lazuli]]
[[fr:Lapis-lazuli]]
[[he:לפיס לזולי]]{{Link FA|he}}
[[gl:Lapislázuli]]
[[he:לפיס לזולי]]
[[hr:Lapis Lazuli]]
[[hr:Lapis Lazuli]]
[[io:Lapislazulo]]
[[it:Lapislazzuli]]
[[it:Lapislazzuli]]
[[ja:ラピスラズリ]]
[[ko:청금석]]
[[ko:청금석]]
[[la:Lapis lazuli]]
[[nl:Lapis lazuli]]
[[nl:Lapis lazuli]]
[[ja:ラピスラズリ]]
[[no:Lasurstein]]
[[pl:Lapis lazuli]]
[[pl:Lazuryt]]
[[pt:Lápis-lazúli]]
[[pt:Lápis-lazúli]]
[[ro:Lapis lazuli]]
[[fi:Lapislatsuli]]
[[simple:Lapis lazuli]]
[[sv:Lapis lazuli]]
[[sv:Lapis lazuli]]
[[ta:வைடூரியம்]]
[[th:หินลาพิส ลาซูไล]]
[[tr:Lapis lazuli]]
[[tr:Lapis lazuli]]
[[ur:سنگ لاجورد]]
[[ur:سنگ لاجورد]]

Verzija na datum 2 oktobar 2010 u 10:43

Datoteka:Lazuryt, Niemcy.jpg
Lapis lazuli

Lapis lazuli je u srednjem vijeku vrlo rijedak dragi kamen od kojeg se dobija plava boja zvana ultramarin. Lapis lazuli se svrstava u stijene, a ne u minerale, jer je sastavljen od više minerala.

Iako je bilo i drugih izvora, kao indigo, sač, bakar i dr, u srednjem vijeku najtraženije i najvrjednije plave boje bile su azur i ultramarin. Plava boja bila je izuzetno značajna u slikarstvu na različitim materijalima, tkanini, drvetu, zidu, ali i pri ukrašavanju knjiga. Azur se dobijao od minerala Azurita, a ultramarin od minerala Lapis lazulija.

Iz Bosne se izvozio Azurit za spravljanje azura, a prema jednom podatku iz sredine 15. vijeka u Bosni se vadio i mineral Lapis lazuli od kojeg je dobijan ultramarin (i koji se većinom uvozio iz Perzije u Evropu). Azurit se nalazio u rudnicima srebra, a za Lapis lazuli je teško znati. I inače se nije nalazio u većim količinama.Šablon:Link FA