Egipatski muzej – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m Bot: popravljanje preusmjeravanja
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m robot kozmetičke promjene
Red 14: Red 14:


== V. muzej ==
== V. muzej ==
[[Kategorija:Problemi]]
* [[Museo Egizio|Egupatski muzej u Trstu]]
* [[Museo Egizio|Egupatski muzej u Trstu]]
* [[Egipatski muzej u Berlinu]]
* [[Egipatski muzej u Berlinu]]
* [[Veliki egipatski muzej]]
* [[Veliki egipatski muzej]]


[[Kategorija:Problemi]]
[[Kategorija:Muzeji]]
[[Kategorija:Muzeji]]
[[Kategorija:Egipat]]
[[Kategorija:Egipat]]

Verzija na datum 23 juni 2014 u 02:26

Glavni ulaz u Egipatski muzej

Muzej egipatskih starina, bolje poznat pod nazivom Egipatski muzej u Kairu, sadrži najopsežniju kolekciju drevnih egipatskih antikviteta na svijetu. Ima preko 136.000 eksponata, dok su stotine tisuća drugih u podzemnim skladištima.

Muzej se razvio od Službe za egipatske antikvitete, osnovane od strane egipatske vlade godine 1835. u pokušaju da zaustavi pljačku starina s brojnih nalazišta i očuva artifakte. Njen muzej Boulaq se otvorio 1858. sa zbirkom prikupljenom od Augusta Mariettea, francuskog arheologa u službi Isma'il Paše. Nakon što se nalazio u aneksu palače Isma'il Paše u Gizi od 1880. godine, muzej se premjestio na današnju lokaciju, au neoklasicističkoj zgradi na Trgu Tahrir u središtu Kaira godine 1900.

Kao kruna zbirke se često smatraju grobni artefakti faraona Tutankhamuna, čiji je netaknuti grob Howard Carter pronašao u Dolini kraljeva godine 1922.

U Muzeju se nalazi Soba kraljevskih mumija, koja sadrži 27 kraljevskih mumija iz faraonskog doba. Ona je zatvorena po naredbi predsjednika Anwara Sadata godine 1981. Ponovno je otvorena, s nešto manjim prikazom kraljeva i kraljica Nove države, godine 1985.

Vanjske veze

V. muzej