Momčilo Krajišnik – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m robot Dodaje: it:Momčilo Krajišnik
m robot Dodaje: ca:Momčilo Krajišnik
Red 24: Red 24:


[[bs:Momčilo Krajišnik]]
[[bs:Momčilo Krajišnik]]
[[ca:Momčilo Krajišnik]]
[[de:Momčilo Krajišnik]]
[[de:Momčilo Krajišnik]]
[[en:Momčilo Krajišnik]]
[[en:Momčilo Krajišnik]]

Verzija na datum 12 februar 2010 u 20:29

Momčilo Krajišnik ( ćirilica: Момчило Крајишник) (rođen 20.1. 1945 u Sarajevu) je bivši bosanskohercegovački političar srpskog porijekla i jedan od čelnika Republike Srpske, koji trenutno predstavlja najviše rangiranog funkcionara na prostoru bivše Jugoslavije koji je na Haškom sudu osuđen zbog ratnih zločina.

Prije bavljenja politikom, Krajišnik je bio osuđen zbog pronevjere u poduzeću Energoinvest, ali mu je nakon osam mjeseci provedenih u zatvoru odlukom Vrhovnog suda tadašnje SR BiH presuda preinačena u oslobađajuću.

Godine 1990. se priključio Srpskoj demokratskoj stranci, a nakon što je na prvim demokratskim izborima u BiH pobijedila koalicija tri nacionalne stranke, izabran je za predsjednika Skupštine BiH.

Nakon što se godine 1992. formirala Srpska republika Bosna i Hercegovina, preteča današnje Republike Srpske, Krajišnik je napustio svoju dužnost i postao predsjednikom novoformirane Narodne skupštine SR BiH, kasnije Narodne skupštine RS. Za vrijeme rata je stekao nadimak "Mr. No" zbog svoje nepopustljivosti u pregovorima s predstavnicima međunarodne zajendice. Nakon Daytonskog sporazuma i formiranja novih državnih institucija je godine 1996. kao postao član Predsjedništva BiH, a tu dužnost napustio 1998. godine.

Optužnica i suđenje

Od strane Tužiteljstva Haškog suda je optužen za zločine vezane uz etničko čišćenje i genocid za vrijeme rata. 3.4. 2000. su ga uhapsili francuski komandosi u okviru SFORa, te sproveli u pritvor Suda u Nizozemskoj. Nakon smrti Slobodana Miloševića, Krajišnik je bio najviše rangirani politički funkcionar u tom zatvoru. 27.9. 2006. je osuđen na 27 godina zatvora za ratne zločine, ali je oslobođen optužbi za genocid.[1] Get 27 years in prison

Bilješke

  1. Bosnia Serb jailed for war crimes, BBC News, 27 September, 2006

Vanjski linkovi