Pakt Ribbentrop-Molotov – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Gerakibot (razgovor | doprinos)
Red 32: Red 32:
[[hr:Pakt Ribbentrop-Molotov]]
[[hr:Pakt Ribbentrop-Molotov]]
[[hu:Molotov–Ribbentrop-paktum]]
[[hu:Molotov–Ribbentrop-paktum]]
[[id:Pakta Molotov–Ribbentrop]]
[[io:Ribbentrop-Molotov pakto]]
[[io:Ribbentrop-Molotov pakto]]
[[it:Patto Molotov-Ribbentrop]]
[[it:Patto Molotov-Ribbentrop]]

Verzija na datum 14 januar 2010 u 20:14

Vjačeslav Molotov potpisuje pakt Ribbentrop-Molotov 1939. Iza njega su drugi potpisnik Joachim von Ribbentrop, Josif Staljin i Boris Šarpošnjikov.

Pakt Ribentrop-Molotov ili kako se službeno zvao Pakt o nenapadanju između Njemačke i Saveza Sovjetskih socijalističkih Republika je u stvari bio sporazum o nenapadanju između Njemačkog Trećeg Reicha i Sovjetskog Saveza. Potpisan je 23. kolovoza 1939. god. u Moskvi od strane sovjetskog ministra vanjskih poslova Vjačeslava Molotova i njemačkog ministra vanjskih poslova Joachima von Ribbentropa. Međusobni pakt o nenapadanju bio je na snazi do početka Operacije Barbarossa 22. lipnja 1941. god. kada je Njemačka napala SSSR.

Iako je službeno bio označen kao "pakt o nenapadanju", ovaj sporazum je obuhvaćao i tajni protokol kojim je izvršena podjela interesnih sfera u nezavisnim zemljama Finskoj, Estoniji, Latviji, Litvi, Poljskoj i Rumunjskoj. Tajni protokol je eksplicitno predviđao "političke i teritorijalne promjene" u oblastima navedenih zemalja što je ovaj sporazum pretvorilo u agresivni vojni savez usprkos njegovom službenom nazivu. Kao posljedica ovog sporazuma sve navedene zemlje su napadnute i okupirane bilo od strane Njemačke bilo od strane SSSR-a. Jedino je Finska, koja je dva puta vodila rat sa Sovjetskim Savezom tokom Drugog svjetskog rata, uspela da sačuva svoju nezavisnost ali je bila prinuđena da ustupi određene teritorije.

Šablon:Link FA