Zeitgeist pokret – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Datoteka/fajl Le_mouvement_Zeitgeist.png je uklonjen/a jer ga/ju je na Ostavi obrisao Jcb sa razlogom: Missing permission as of 26 February 2017 - Using VisualFileChange.
Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
Red 37: Red 37:
* [http://www.nytimes.com/2009/03/17/nyregion/17zeitgeist.html?_r=1 Zday 2009 Review by New York Times]
* [http://www.nytimes.com/2009/03/17/nyregion/17zeitgeist.html?_r=1 Zday 2009 Review by New York Times]
* [http://www.thevenusproject.com The Venus Project]
* [http://www.thevenusproject.com The Venus Project]
* [http://www.zeitgeistmediaproject.com Zeitgeist Media Project]
* [http://www.zeitgeistmediaproject.com Zeitgeist Media Project] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20181104112847/http://zeitgeistmediaproject.com/ |date=2018-11-04 }}
* [http://chapters.thezeitgeistmovement.com/virtual/ Virtual Chapter]
* [http://chapters.thezeitgeistmovement.com/virtual/ Virtual Chapter] {{Webarchive|url=https://archive.is/20100311015402/http://chapters.thezeitgeistmovement.com/virtual/ |date=2010-03-11 }}
* [http://zday2010.org/ Z-Day 2010 Archive]
* [http://zday2010.org/ Z-Day 2010 Archive]
* [http://www.zeitgeistmovie.com/ Zeitgeist Movies]
* [http://www.zeitgeistmovie.com/ Zeitgeist Movies]

Verzija na datum 14 august 2021 u 02:39

Žak Fresko (desno) sa Roksan Medouz

Pokret Cajtgajst (engl. The Zeitgeist Movement, nem. Zeitgeist - duh vremena) je organizacija čiji je cilj povećanje svesti društva o globalnim promenama i dešavanjima u svetu u cilju postizanja boljeg i ravnopravnijeg društva. Cajtgajst opisuje sebe kao „organizaciju za samostalnu održivost“ i vidi sebe kao zajednicu ljudi koji imaju potrebu da menjaju trenutni nepovoljni društveni poredak putem edukacije i obrazovanja. Pokret Cajtgajst je inspirisan socijalnim odgovorom Pitera Džozefa u filmovima Duh vremena i Zeitgeist: Addendum

Koncept pokreta Cajtgajst

Glavni koncept pokreta je da svi svetski resursi, kao što su hrana i utočište, potrebe kao što su odmor i prevoz, treba da budu zajedničko nasleđe celog sveta.

Članovi pokreta Cajtgajst veruju da novac sprečava napredak i da monetarni sistem može samo da proizvodi dug koji bankari koriste da drže narode u finansijskom ropstvu.

Ključne Tačke

Ne postoje Političari: Svaki građanin će moći slobodno da interveniše u politici svoje zemlje kroz direktne demokratije, čime se izbegava mogućnost korupcije Vlade.

Ne postoji Novac: Novac stvara institucije koje su prinuđene da se zaštite tako što blokiraju napredak (Federal Reserve), obrazac pozajmljivanje/kamata i razni krediti su sve funkcije ovog nesavršenog sistema koji stvara beskonačni dug i zaduživanje, što dovodi do potrebe za sve više rada, sve manje slobodnog vremena da bi se vratili dugovi. Proces se zove "ciklična potrošnja".

Automatizacija: Automatizacija je produktivnija od ljudskog rada i oslobađa čovečanstvo od monotonog posla.

Veštačka Inteligencija: Mašine su potrebne da bi donele objektivne odluke, dok su ljudska podložna raznim uticajima, željama i predrasudama. Mašine su potrebne da bi sačuvale informacije, dok je čovekova memorija ograničena.

Ne postoji Vlasništvo: Vlasništvo je neefikasano i neodrživo,ukida se u korist univerzalnog pristupa resursima, koje će biti omogućeno kroz obilje robe i usluga, čime se eliminiše potreba da se poseduje nešto.

Ujedinjavanje globalne tehnologije: Tehnologija na globalnom nivou je u stanju da nadgleda resurse planete u realnom vremenu. Svesno i efikasno korišćenje tehnologije na taj način dovodi do rešavanja problema u svetu.

Naučna metoda: Opšte upravljanje planete bi moglo biti vezano za metodologiju, a ne za pojedince (vođe, političare i bankare). To bi dovelo do odlučivanja naučnom metodom, a ne pretpostavkama.

Vidi još

Spoljašnje veze