Luhja – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m robot Dodaje: sv:Luhya
m robot Dodaje: sr:Лухја
Red 16: Red 16:
[[fr:Luhya]]
[[fr:Luhya]]
[[no:Luhya]]
[[no:Luhya]]
[[sr:Лухја]]
[[sv:Luhya]]
[[sv:Luhya]]
[[sw:Waluhya]]
[[sw:Waluhya]]

Verzija na datum 22 novembar 2009 u 00:45

Luhya (isto tako Luyia, Luhia) je naziv za Bantu narod koji živi u Zapadnoj provinciji Kenije između Jezera Victoria, Uganda i Mount Elgona. Oni tvore drugu najveću etničku grupu Kenije koja broji oko 4,6 miliona ljudi. Oblast u kome žive je jedna od najgušće naseljenih u Keniji. Luhya je može odnositi i na narod i na Luhya jezike, grupu srodnih jezika kojima govore Luhya pod-plemena. Grupu tvori oko 18 pod-plemena u Keniji od kojih najviše dominiraju : Bukusu, Maragoli, Wanga, Nyore, Idakho, Kisa, Isukha, Tiriki, Kabras, Gisu i Saamia. Jedno pod-pleme živi u sjevernoj Tanzaniji a četiri u Ugandi.

Luhya su prvi kontakt s Evropljanima imali u 19. vijeku, a u 20. vijeku su se pod-plemena različito odnosila prema britanskoj kolonijalnoj vlasti. Dok su Bukusu pružali oružani otpor, a u 20. vijeku zdušno sudjelovali u pokretu Mau Mau, dotle su Kabre sačinjavali glavninu lokalne policije. Mnogi Luhye su sudjelovali u britanskim oružanim snagama za vrijeme drugog svjetskog rata.

Luhje prakticiraju poligamiju i društvena organizacija im je temeljena na klanovima. Česti su i obrezivanje dječaka i klitoridektomija djevojčica, iako je ovo potonje, pod pritiskom vlade, u opadanju, osim kod Bukusua.

Luhje su poznati i po tome što su osnovali fudbalski klub AFC Leopard, jedan od najvećih fudbalskih klubova Istočne Afrike.