Cisalpinska Galija – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m robot kozmetičke promjene
Nema sažetka izmjene
Red 9: Red 9:
Godine 42. pne. ju je car [[August (rimski car)|Oktavijan August]], kao dio programa tzv. ''italizacije'' za [[Drugi trijumvirat|Drugog trijumvirata]] administrativno pripojio Italiji.
Godine 42. pne. ju je car [[August (rimski car)|Oktavijan August]], kao dio programa tzv. ''italizacije'' za [[Drugi trijumvirat|Drugog trijumvirata]] administrativno pripojio Italiji.


{{Normativna kontrola}}
[[Kategorija:Antički Rim]]


[[Kategorija:Historijske regije Italije]]
[[es:Galia#Galia Cisalpina]]
[[Kategorija:Rimska Galija]]
[[Kategorija:Rimske provincije]]

Verzija na datum 16 april 2020 u 22:22

Mapa Cisalpinske Galije

Cisalpinska ili Cisalpska Galija (latinski: Gallia Cisalpina, doslovno: "Prialpska Galija") je drevni rimski naziv za geografsku oblast, kasnije rimsku provinciju čije se područje nalazilo u dolini reke Po, u severnom delu današnje Italije. Rimljani su je nazvali tako jer se nalazila sa ove strane Alpa, nasuprot Transalpskoj Galiji (sa one strane Alpa).

Njena teritorija otprilike odgovara teritorijama koje čine današnju Severnu Italiju. Granice su bile na zapadu Alpi, na severu Alpi i jezera u njihovom podnožju, na istoku teritorija Trsta, na jugu Rubikon i Arno i ligurski Apenini.

Sedište provincije bio je grad Mutina (današnja Modena). Ponekad se delila na tzv. Pripoansku Galiju (Gallia Transpadana) ili Zapoansku Galiju (Gallia Transpadana) - odnosno dva područja koje je delila reka Po. Takođe je bila poznata kao Gallia Togata (doslovno: Galija u togi) čime se označavao visok stepen "civilizovanosti", odnosno romanizacije u odnosu druge delove Galije.

Godine 42. pne. ju je car Oktavijan August, kao dio programa tzv. italizacije za Drugog trijumvirata administrativno pripojio Italiji.