Partski jezik – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
mNema sažetka izmjene
mNema sažetka izmjene
Red 1: Red 1:
'''Partski jezik''' je [[izumrli jezik]] iz grupe [[iranski jezici|severozapadnoiranskih jezika]], kojim se govorilo u [[Partijsko carstvo|Parti]]. Parćanski jezik je imao kontakta sa tadašnjim istočnim iranskim jezicima, što se može videti u nekim pozajmljenicama<ref>Lecoq P. 1983. Aparna, Encyclopedia Iranica 1. Costa Mesa: Mazda Pub.</ref>. [[Pismo]] kojim se parćanski jezik beležio bilo je [[pahlavi]].
'''Partski jezik''' je [[izumrli jezik]] iz grupe [[Iranski jezici#Klasifikacija|severozapadnoiranskih jezika]], kojim se govorilo u [[Partijsko carstvo|Parti]]. Parćanski jezik je imao kontakta sa tadašnjim istočnim iranskim jezicima, što se može videti u nekim pozajmljenicama<ref>Lecoq P. 1983. Aparna, Encyclopedia Iranica 1. Costa Mesa: Mazda Pub.</ref>. [[Pismo]] kojim se parćanski jezik beležio bilo je [[pahlavi]].


Sa smenom dinastija i carstava (224. godine), došlo je i do smene jezika — parćanski jezik je kao službeni jezik zamenjen [[srednjopersijski jezik|srednjopersijskim]]. Spomenici sa parćanskim jezikom su retki, i obuhvataju kako natpise iz doba Partijskog carstva, tako i bilingvalne (parćansko-srednjopersijske) natpise iz vremena [[Sasanidsko carstvo|Sasanida]].
Sa smenom dinastija i carstava (224. godine), došlo je i do smene jezika — parćanski jezik je kao službeni jezik zamenjen [[Srednjopersijski jezik|srednjopersijskim]]. Spomenici sa parćanskim jezikom su retki, i obuhvataju kako natpise iz doba Partijskog carstva, tako i bilingvalne (parćansko-srednjopersijske) natpise iz vremena [[Sasanidsko carstvo|Sasanida]].


== Literatura ==
== Izvori ==
{{izvori}}
{{izvori}}



Verzija na datum 1 mart 2020 u 18:01

Partski jezik je izumrli jezik iz grupe severozapadnoiranskih jezika, kojim se govorilo u Parti. Parćanski jezik je imao kontakta sa tadašnjim istočnim iranskim jezicima, što se može videti u nekim pozajmljenicama[1]. Pismo kojim se parćanski jezik beležio bilo je pahlavi.

Sa smenom dinastija i carstava (224. godine), došlo je i do smene jezika — parćanski jezik je kao službeni jezik zamenjen srednjopersijskim. Spomenici sa parćanskim jezikom su retki, i obuhvataju kako natpise iz doba Partijskog carstva, tako i bilingvalne (parćansko-srednjopersijske) natpise iz vremena Sasanida.

Izvori

  1. Lecoq P. 1983. Aparna, Encyclopedia Iranica 1. Costa Mesa: Mazda Pub.