Institucija – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka izmjene
oznake: mobilno uređivanje mobilno veb-uređivanje
m Vraćene izmjene 109.92.56.68 (razgovor) na posljednju izmjenu korisnika Orijentolog
oznaka: vraćanje
Red 1: Red 1:
[[Datoteka:Institution IPS.png|thumb|Институт пограничной службы Республики Беларусь]]
Institucija je socijalna ustanova tjst.BAKINA institucija,poznatija kao najjaca institucija na balkanu!💪🏿🐷
'''Institucija''' je socijalna ustanova koja predstavlja [[sistem]] međusobno povezanih [[norma|normi]], čija je glavna funkcija zadovoljavanje bitnih [[ljudi|ljudskih]] potreba na [[društvo|društveno]] regulisan način. Prema sadržini, institucije mogu biti: pravne, socijalne, ekonomske, [[politika|političke]], [[kultura|kulturne]], religijske, naučne, obrazovne. Institucije su temelj [[kultura|kulture]], civilizacije i zaloga njihove stabilnosti i kontinuiteta.

'''Institucionalizacija''' je uključivanje u strukturiran i često veoma formalizovan [[sistem]]. Pojam se često odnosi na smeštaj u institucije socijalne ili [[zdravlje|zdravstvene]] zaštite. Od 50-ih godina 20. veka, kada su mnoge od ovih institucija postale „totalitarne”, pojavljuje se pokret za deinstitucionalizaciju, koji smatra da prednost treba dati smeštaju korisnika u prirodniju sredinu, a da eventualni smeštaj u institucije mora biti privremenog [[karakter]]a.


== Izvori ==
== Izvori ==

Verzija na datum 19 februar 2018 u 23:50

Институт пограничной службы Республики Беларусь

Institucija je socijalna ustanova koja predstavlja sistem međusobno povezanih normi, čija je glavna funkcija zadovoljavanje bitnih ljudskih potreba na društveno regulisan način. Prema sadržini, institucije mogu biti: pravne, socijalne, ekonomske, političke, kulturne, religijske, naučne, obrazovne. Institucije su temelj kulture, civilizacije i zaloga njihove stabilnosti i kontinuiteta.

Institucionalizacija je uključivanje u strukturiran i često veoma formalizovan sistem. Pojam se često odnosi na smeštaj u institucije socijalne ili zdravstvene zaštite. Od 50-ih godina 20. veka, kada su mnoge od ovih institucija postale „totalitarne”, pojavljuje se pokret za deinstitucionalizaciju, koji smatra da prednost treba dati smeštaju korisnika u prirodniju sredinu, a da eventualni smeštaj u institucije mora biti privremenog karaktera.

Izvori

Ovaj članak, ili jedan njegov segment, izvorno je preuzet iz knjige Ivan Vidanović "Rečnik socijalnog rada" uz odobrenje autora.

Eksterni linkovi