Centralni komitet – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
mNema sažetka izmjene
mNema sažetka izmjene
 
Red 1: Red 1:
'''Centralni komitet''' ('''CK''', izgovara se CeKa) je najviše rukovodeće tijelo u [[Komunizam|komunističkim]] partijama koje su postojale u [[20. vijek|20.vijeku]] kao i onima koje i danas postoje. Komitet se obično sastojao od delegata koji su bili birani na partijskim kongresima. U [[Država|državama]] u kojima su komunističke partije bile vladajuće, Centralni komitet je donosio odluke u ime Partije između dva kongresa i predstavljao je vrhovni autoritet čije su odluke bile obvezujuće za članstvo Partije.
'''Centralni komitet''' ('''CK''') je najviše rukovodeće tijelo u [[Komunizam|komunističkim]] partijama koje su postojale u [[20. vijek|20.vijeku]] kao i onima koje i danas postoje. Komitet se obično sastojao od delegata koji su bili birani na partijskim kongresima. U [[Država|državama]] u kojima su komunističke partije bile vladajuće, Centralni komitet je donosio odluke u ime Partije između dva kongresa i predstavljao je vrhovni autoritet čije su odluke bile obvezujuće za članstvo Partije.


Također, Centralni komiteti su predstavljali Partiju prema drugim [[organizacija]]ma, vodili partijske ustanove i sazivali plenarne sjednice.
Također, Centralni komiteti su predstavljali Partiju prema drugim [[organizacija]]ma, vodili partijske ustanove i sazivali plenarne sjednice.

Aktualna verzija na datum 18 august 2017 u 21:56

Centralni komitet (CK) je najviše rukovodeće tijelo u komunističkim partijama koje su postojale u 20.vijeku kao i onima koje i danas postoje. Komitet se obično sastojao od delegata koji su bili birani na partijskim kongresima. U državama u kojima su komunističke partije bile vladajuće, Centralni komitet je donosio odluke u ime Partije između dva kongresa i predstavljao je vrhovni autoritet čije su odluke bile obvezujuće za članstvo Partije.

Također, Centralni komiteti su predstavljali Partiju prema drugim organizacijama, vodili partijske ustanove i sazivali plenarne sjednice.

Osim izvršnoga tijela, Centralni komitet birao je Kontrolnu komisiju ili Statutarnu komisiju koja je brinula za pitanja čistoće Partije te s tim u vezi probleme kršenja Statuta i Programa, partijske discipline i žalbe. Rad i unutrašnja organizacija bili su uređeni Poslovnikom o radu kojim se utvrđivao partijski aparat sastavljen od stalnih i povremenih radnih tijela – odjeljenja, uprava i komisija.

Analogna tijela postoje i u nekim drugim ne-komunističkim ili ne-političkim organizacijama, ali obično pod drugim nazivima (Središnji odbor, Centralni odbor i sl.).