Hrvatska stranka prava – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
update
Red 13: Red 13:
Nakon što je na parlamentarnim izborima 2003. godine pobjednički HDZ stvorio koaliciju bez HSP-a, ta je stranka uložila veliki napor da se pomjeri s krajnje desnice prema centru. Bivši Tuđmanov šef diplomacije [[Mate Granić]] je postao njen član i krenuo u operaciju peglanja imidža, a Đapić je, između ostalog, posjetio centar [[Yad Vashem]] kako bi se ogradio od politike Holokausta u bivšoj NDH.
Nakon što je na parlamentarnim izborima 2003. godine pobjednički HDZ stvorio koaliciju bez HSP-a, ta je stranka uložila veliki napor da se pomjeri s krajnje desnice prema centru. Bivši Tuđmanov šef diplomacije [[Mate Granić]] je postao njen član i krenuo u operaciju peglanja imidža, a Đapić je, između ostalog, posjetio centar [[Yad Vashem]] kako bi se ogradio od politike Holokausta u bivšoj NDH.


Iako je HSP po popularnosti obično bila između trećeg i petog mjesta, njeni pojedinačni saborski zastupnici su posljednjih godina uživali veliku popularnost u široj javnosti. Neki to tumače činjenicom da HSP nikada nije bila formalno na vlasti te se nije mogla kompromitirati raznim skandalima kao što je to bio slučaj s HDZ-om i ''[[trećesiječanjska vlast|trećesiječanskim]]'' strankama.
Iako je HSP sredinom 2000-ih po popularnosti obično bila između trećeg i petog mjesta, njeni pojedinačni saborski zastupnici su posljednjih godina uživali veliku popularnost u široj javnosti. Neki to tumače činjenicom da HSP nikada nije bila formalno na vlasti te se nije mogla kompromitirati raznim skandalima kao što je to bio slučaj s HDZ-om i ''[[trećesiječanjska vlast|trećesiječanskim]]'' strankama. U novembru 2007. je, pak, teško poražena na [[Parlamentarni izbori u Hrvatskoj 2007|parlamentarnim izborima]] osvojivši samo jedan mandat.


== V. također ==
== V. također ==

Verzija na datum 21 april 2009 u 11:57

Za ostala značenja, vidi Hrvatska stranka prava (razvrstavanje).

Hrvatska stranka prava (HSP) je desna politička stranka u Hrvatskoj koja svoje ideološke korijene vuče od Stranke prava koju je godine 1861. osnovao hrvatski nacionalistički ideolog Ante Starčević.

HSP je u svom modernom obliku osnovana 1991. godine, nedugo prije izbijanja rata. U svoje je redove privukla radikalne nacionaliste, nezadovoljne politikom Franje Tuđmana prema ostatku Jugoslavije, JNA i hrvatskim Srbima, koju su tada držali previše popustljivom. HSP je također kao jedan od svojih ciljeva isticala stvaranje velike hrvatske države s granicom na Drini, što je bilo slično ideologiji vezanoj uz NDH.

Specifičnost HSP je bila i u postojanju vlastite paravojne formacije pod nazivom Hrvatske obrambene snage (HOS), koja je nosila crne uniforme napravljene po uzoru na Crnu legiju u drugom svjetskom ratu. Ta formacija se borila na ratištitima u Hrvatskoj, a i u prvim mjesecima rata u BiH.

Postojanje HOS-a je s vremenom postalo veliki problem za hrvatsku vlast, pogotovo nakon pada Vukovara, kada je zavladalo veliko nezadovoljstvo načinom na koji Tuđman vodi rat. Ikonografija stranke vezana uz fašističke pokrete je, s druge strane, izazivala diplomatske probleme Hrvatskoj koja se u to vrijeme borila za međunarodno priznanje. Zbog toga je HSP došao pod udar hrvatskih vlasti. Još u septembru 1991. je predsjednik HSP Ante Paradžik ubijen u nikad razjašnjenim okolnostima, a poslije su njegov nasljednik Dobroslav Paraga i Anto Đapić bili optuženi za pokušaj rušenja ustavnog poretka u procesu koji je završio oslobađajućom presudom.

U međuvremenu je u HSP nastao raskol između Parage i Đapića, koji je kulminirao saborom stranke u Kutini 1993. godine, na kome je Đapić postao novi predsjednik. Paraga je tu odluku pokušao osporiti na sudu, ali je na kraju bio prisiljen osnovati novu stranku HSP 1861. Đapić je, pak, stranku odveo u smjeru veće suradnje s Tuđmanom, iako je ona nominalno bila i ostala u opoziciji do današnjeg dana.

Nakon što je na parlamentarnim izborima 2003. godine pobjednički HDZ stvorio koaliciju bez HSP-a, ta je stranka uložila veliki napor da se pomjeri s krajnje desnice prema centru. Bivši Tuđmanov šef diplomacije Mate Granić je postao njen član i krenuo u operaciju peglanja imidža, a Đapić je, između ostalog, posjetio centar Yad Vashem kako bi se ogradio od politike Holokausta u bivšoj NDH.

Iako je HSP sredinom 2000-ih po popularnosti obično bila između trećeg i petog mjesta, njeni pojedinačni saborski zastupnici su posljednjih godina uživali veliku popularnost u široj javnosti. Neki to tumače činjenicom da HSP nikada nije bila formalno na vlasti te se nije mogla kompromitirati raznim skandalima kao što je to bio slučaj s HDZ-om i trećesiječanskim strankama. U novembru 2007. je, pak, teško poražena na parlamentarnim izborima osvojivši samo jedan mandat.

V. također

Vanjski linkovi