Hui – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Izgovor Hui. Zeljko
Red 15: Red 15:


[[ar:هوي]]
[[ar:هوي]]
[[da:Huikineser]]
[[de:Hui-Chinesen]]
[[de:Hui-Chinesen]]
[[en:Hui people]]
[[en:Hui people]]
[[es:Hui]]
[[eo:Hujoj]]
[[eo:Hujoj]]
[[es:Hui]]
[[fr:Hui (peuple)]]
[[fr:Hui (peuple)]]
[[ko:후이족]]
[[it:Hui]]
[[ja:回族]]
[[ja:回族]]
[[ko:후이족]]
[[ug:خۇيزۇ]]
[[vi:Người Hồi]]
[[vi:Người Hồi]]
[[zh:回族]]
[[zh:回族]]

Verzija na datum 10 juli 2006 u 02:11

Narod Hui (kineski: 回族; pinyin: Huízú) u izgovoru huej, je kineska etnička grupa, koja se odlikuje ispovijedanjem islamske vjere. Hui čine jednu od 56 etničkih grupa službeno priznatih od NR Kine. Većina Huija su po svojoj kulturi i fizičkom izgledu (genetskim etnicitetom) istovjetni Han Kinezima uz jedinu iznimku ispovijedanja islam, koji je sa sobom donio određene kulturne razlike. Na primjer, kao muslimani, Hui odbacuju svinjetinu, najčešće meso u kineskoj kuhinji, te također ne jedu pse, konje, mnoge ptice i druge životinje koje se smatraju delikatesama u kineskoj kuhinji. Razlikuju se i po odjeći tako da odrasli muškarci nose bijele kape a žene nose hijabe i (ponekad) velove, kao što je to običaj u islamskoj kulturi.

Među Huije se smještaju i drugi kineski muslimani koji se razlikuju od Han Kineza, ali nemaju vlastitu etničku grupu, kao što je to slučaj s nekoliko tisuća Utsula u južnoj provinciji Hainan koji još govore austronezijski jezik (Tsat) srodan jeziku Chama muslimanske manjine u Vijetnamu - za njih se tvrdi da su potomci Chama koji su migrirali na Hainan. U Huije, međutim, nisu uključene skupine poput Ujgura koji prakticiraju islam, ali su kulturno različiti od Han Kineza.

Uobičajeni kineski izraz za islam je "vjera Huija" (回教; Huíjiào), iako je službeni prijevod prijeviod Yisilanjska vjera (伊斯蘭教; 'Yīsīlán jiào).


Šablon:CEG