Gregorijanski koral – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka izmjene
Nema sažetka izmjene
Red 6: Red 6:
Ime je dobio po [[Grgur Veliki|Grguru Velikom]], koji je bio [[papa]] između 590. i 604.
Ime je dobio po [[Grgur Veliki|Grguru Velikom]], koji je bio [[papa]] između 590. i 604.
Ovaj stari sakralni oblik muzike je važnim je delom [[crkvena glazba|liturgijske ,muzike]]. Ovo je jednoglasno i nepromenljivo crkveno pevanje. Zbirku takvih misnih korala sastavio je i pročistio u saradnji sa svojim [[benediktinci]]ma u knjigu Antifonarij [[papa]] [[Grgur Veliki|Grgur I.]], pa ga možemo nazvati reformatorom [[crkvena glazba|liturgijske muzike]]<ref>Draženko Marijanović i Dragan Filipović: "Bogu na slavu, Pevači u mostarskoj katedrali"; [[Crkva na kamenu]], [[Mostar]] [[2008|2008.]] Poglavlje ''Povest crkvenog pevanja''</ref> Iz Rima se takvo pevanje proširilo po celom hrišćanskom svetu, čemu je pomogao i [[Karlo Veliki]].
Ovaj stari sakralni oblik muzike je važnim je delom [[crkvena glazba|liturgijske ,muzike]]. Ovo je jednoglasno i nepromenljivo crkveno pevanje. Zbirku takvih misnih korala sastavio je i pročistio u saradnji sa svojim [[benediktinci]]ma u knjigu Antifonarij [[papa]] [[Grgur Veliki|Grgur I.]], pa ga možemo nazvati reformatorom [[crkvena glazba|liturgijske muzike]]<ref>Draženko Marijanović i Dragan Filipović: "Bogu na slavu, Pevači u mostarskoj katedrali"; [[Crkva na kamenu]], [[Mostar]] [[2008]]. Poglavlje ''Povest crkvenog pevanja''</ref> Iz Rima se takvo pevanje proširilo po celom hrišćanskom svetu, čemu je pomogao i [[Karlo Veliki]].

== Izvori ==
{{izvori}}


== Eksterni linkovi ==
== Eksterni linkovi ==

Verzija na datum 18 novembar 2015 u 12:10

Gradual Tu es Deus iz 922.g

Gregorijanski koral označava jednoglasno srednjovekovno liturgijsko pevanje Katoličke Crkve na latinskom jeziku.

Gregorijanski koral predstavlja pevanu reč Božju. Kao sastavni dio liturgijskog delovanja sadrži bogatu muzičku baštinu hišćanske crkve od njenog začetka,tokom srednjeg veka do pojave višeglasnog pevanja.

Ime je dobio po Grguru Velikom, koji je bio papa između 590. i 604.

Ovaj stari sakralni oblik muzike je važnim je delom liturgijske ,muzike. Ovo je jednoglasno i nepromenljivo crkveno pevanje. Zbirku takvih misnih korala sastavio je i pročistio u saradnji sa svojim benediktincima u knjigu Antifonarij papa Grgur I., pa ga možemo nazvati reformatorom liturgijske muzike[1] Iz Rima se takvo pevanje proširilo po celom hrišćanskom svetu, čemu je pomogao i Karlo Veliki.

Izvori

  1. Draženko Marijanović i Dragan Filipović: "Bogu na slavu, Pevači u mostarskoj katedrali"; Crkva na kamenu, Mostar 2008. Poglavlje Povest crkvenog pevanja

Eksterni linkovi