Richard Wagner – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
SieBot (razgovor | doprinos)
m robot Dodaje: cv, lij, pms, uz Uklanja: bpy Mijenja: ar
Red 30: Red 30:


[[an:Richard Wagner]]
[[an:Richard Wagner]]
[[ar:ريشارد فاغنر]]
[[ar:ريتشارد فاجنر]]
[[bat-smg:Richard Wagner]]
[[bat-smg:Richard Wagner]]
[[bg:Рихард Вагнер]]
[[bg:Рихард Вагнер]]
[[bpy:ৱাগনের্]]
[[br:Richard Wagner]]
[[br:Richard Wagner]]
[[bs:Richard Wagner]]
[[bs:Richard Wagner]]
[[ca:Richard Wagner]]
[[ca:Richard Wagner]]
[[cs:Richard Wagner]]
[[cs:Richard Wagner]]
[[cv:Рихăрт Вакнĕр]]
[[cy:Richard Wagner]]
[[cy:Richard Wagner]]
[[da:Richard Wagner]]
[[da:Richard Wagner]]
Red 66: Red 66:
[[la:Wilhelmus Ricardus Wagner]]
[[la:Wilhelmus Ricardus Wagner]]
[[li:Richard Wagner]]
[[li:Richard Wagner]]
[[lij:Richard Wagner]]
[[lt:Richard Wagner]]
[[lt:Richard Wagner]]
[[lv:Rihards Vāgners]]
[[lv:Rihards Vāgners]]
Red 75: Red 76:
[[os:Вагнер, Рихард]]
[[os:Вагнер, Рихард]]
[[pl:Richard Wagner]]
[[pl:Richard Wagner]]
[[pms:Richard Wagner]]
[[pt:Richard Wagner]]
[[pt:Richard Wagner]]
[[qu:Richard Wagner]]
[[qu:Richard Wagner]]
Red 90: Red 92:
[[tr:Richard Wagner]]
[[tr:Richard Wagner]]
[[uk:Ваґнер Ріхард]]
[[uk:Ваґнер Ріхард]]
[[uz:Richard Wagner]]
[[vi:Richard Wagner]]
[[vi:Richard Wagner]]
[[vo:Richard Wagner]]
[[vo:Richard Wagner]]

Verzija na datum 25 januar 2008 u 10:29

Richard Wagner

Richard Wagner (Leipzig 22.5. 1813. - Venecija 13.2. 1883.), Njemački kompozitor

Životopis

Njemački kompozitor, reformator opere i središnja ličnost u njenom razvoju u drugoj polovici 19. stoljeća. Richard Wagner je rođen u Leipzigu, gdje je i studirao glazbu (kod Ch. T. Weinliga). Na njegovo formiranje utjecala je ponajprije najuža sredina (njegov očuh, a po nekima i pravi otac Ludwig Geyer - glumac, dramski pjesnik i slikar), Beethovenova glazba te romantička literatura i glazba. Kao otac Richarda Wagnera vodi se Carl Friedrich Wilhelm Wagner (1770. - 1813.), iako se (kako je ranije spomenuto) smatra da je njegov pravi otac Ludwing Geyer, s kojim je Wagnerova majka Johanne Pätz (1774. - 1848.) bila u braku.

I sam Wagner je dva puta stupao u brak. Prvi puta s Minnom Planer (1809. - 1865.) s kojom nije imao djece. A nakon toga supruga mu je bila kćerka Franza Liszta - Cosima von Bülow (1837. - 1930.) s kojom je imao troje djece (s tim da je Cosima već imala dvoje djece iz braka s Hansom von Bülowom) - Isoldu (1865. - 1919.), Evu (1867. - 1942.) i Siegfrieda (1869. - 1930.). Wagner zarana pokazuje interes za antički teatar, Shakespearea, starogermansku mitologiju i srednjovjekovne kršćanske legende, što mu je dalo odlučne stvaralačke impulse. Poslije kratkotrajnih dirigentskih aranžmana po njemačkim kazalištima i neuspjelog pokušaja afirmacije u Parizu Wagner je od 1843. godine dirigent dresdenske Dvorske opere. Godine 1848. aktivno sudjeluje u revoluciji, a 1849. u dresdenskom ustanku. Nakon pada Dresdena bježi preko Weimara i Pariza u Zürich. Ondje, uz prekide, ostaje do 1858. godine.

Djela

U Zürichu nastaju njegova glavna djela: Die Kunst und die Revolution (1849.), Das Kunstwerk der Zukunft (1850.), Oper und Drama (1851.) i Eine Mitteilung an meine Freunste (1852.). U tim je djelima teoretski i filozofski formulirao svoje umjetničke ideje i zamisao glazbenog kazališta budućnosti. U tom periodu počinje raditi i na tetralogiji Prsten Nibelunga (Der Ring des Nibelungen), koja obuhvaća četiri glazbene drame: Das Rheingold (1852. - 1854.), Die Walküre (1852. - 1856.), Siegfried (1856. - 1871.) i Götterdämmerung (1869. - 1874.). Nakon nekoliko godina provedenih na putovanjima i gostovanjima (Pariz, Beč, Prag, Sankt Peterburg, Moskva, Budimpešta), i dolazi 1864. godine u Minhen na poziv bavarskog kralja Ludviga II, koji mu stavlja na raspolaganje neograničena sredstva kako bi realizirao svoje zamisli. Međutim već 1865. godine napušta Minhen zbog različitih spletki i odlazi u Tribschen kraj Luzerna gde je, među ostalim, napisao Über das Dirigieren i Über die Bestimung der Oper. Posljednje desetljeće života proveo je u Bayeruthu gdje je prema njegovoj zamisli izgrađeno kazalište - Festspielhaus (s proširenom pozornicom, natkrivenim orkestrom i amfiteatralnim gledalištem). Prilikom otvaranja ovog kazališta izvodi se čitava njegova teatrologija Prsten Nibelunga. U glazbenim dramama koje sklada poslije 1850. godine Wagner ostvaruje, u najvećoj mogućoj mjeri, svoju zamisao o sveobuhvatnom umjetničkom djelu (Gesamkunstwerk) tj. djelu u kojem se sve umjetnosti (pjesništvo, glazba, gluma i scenski dekor) sjedinjuju u službi drame. To jedinstvo odnosi se prvenstveno na pjesnički tekst i glazbu.

Genijalno nadaren glazbenik i uz to darovit pjesnik Wagner je sve tekstove svojih glazbenih drama spjevao imajući pred očima njihovu muzičko-scensku realizaciju. Evolucija Wagnerovih umjetničkih ideja i stvaralačkih principa, izražena u njegovoj glazbenoj dramaturgiji i formulirana u mnogobrojnim spisima, pismima i autobiografiji, na svojevrstan način odražava raznorodna strujanja njegova vremena. Isprva pristaša ideja J. J. Rousseaua, pa Herdera, Proudhona, mladohegelovaca, revolucije 1848.. Wagner se oko 1850. godine priklanja Feuerbachovoj idealističkoj filozofiji, a zatim potpada pod utjecaj Schopenhaurova pesimizma, da bi na kraju završio u parsifalskoj religioznoj mistici. Jedno vrijeme prijateljevao je i s Nietzscheom. Preminuo je u Veneciji 1883. godine. Njegovu glazbu Hitler je obožavao (zbog njemačkih mitova koje obrađuje u svojim djelima, nrp. Prsten Niebelunga) pa je ona bila neka vrsta službene glazbe u Trećem Reichu i glazbena preteča nacionalsocijalizma. Iz tog razloga i dan danas u Izraelu su zabranjena izvođenja njegovih djela, iako se s vremena na vrijeme javljaju glasovi koji žele ukloniti tu zabranu.

Dodatni izvori na sh-vikipediji