Minimalizam – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m razne ispravke
Legobot (razgovor | doprinos)
m Bot: migracija 45 međuwiki veza sada dostupnih na stranici d:q173436 na Wikidati
Red 35: Red 35:


[[Kategorija:Suvremena umjetnost]]
[[Kategorija:Suvremena umjetnost]]

[[als:Minimalismus (Kunst)]]
[[ar:تقليلية]]
[[ms:Minimalisme]]
[[zh-min-nan:Chì-chió-chú-gī]]
[[bs:Minimalizam]]
[[br:Arz bihanañ]]
[[ca:Art minimalista]]
[[cy:Minimaliaeth]]
[[cs:Minimalismus]]
[[da:Minimalisme]]
[[de:Minimalismus (Kunst)]]
[[et:Minimalism]]
[[en:Minimalism]]
[[es:Minimalismo]]
[[eo:Minimumismo]]
[[eu:Minimalismo]]
[[fa:ساده‌گرایی]]
[[fr:Minimalisme (art)]]
[[gl:Minimalismo]]
[[he:מינימליזם]]
[[hr:Minimalizam]]
[[it:Minimalismo]]
[[ja:ミニマル]]
[[ka:მინიმალიზმი]]
[[ko:미니멀리즘]]
[[lv:Minimālisms]]
[[lt:Minimalizmas]]
[[hu:Minimalizmus]]
[[nl:Minimal art]]
[[no:Minimalisme]]
[[nn:Minimalisme]]
[[pl:Minimalizm (sztuki plastyczne)]]
[[pt:Minimalismo]]
[[ro:Minimalism]]
[[ru:Минимал арт]]
[[simple:Minimalism]]
[[sk:Minimal art]]
[[sr:Минимализам]]
[[fi:Minimalismi]]
[[sv:Minimalism]]
[[th:ลัทธิจุลนิยม]]
[[vi:Phong cách tối giản]]
[[tr:Minimalizm]]
[[uk:Мінімалізм]]
[[zh:極簡主義]]

Verzija na datum 15 mart 2013 u 03:34

primer minimalizma u arhitekturi Muzej umetnosti u Bregenzu,- Austrija -arh. Peter Cumthor
Datoteka:Villa Panza BMK.jpg
Minimalizam u jednoj vili u Verezi, Italija

Minimalizam ili minimalistička umetnost (1960-1975) je umetnički pokret koji odbacuje komentarisanje društva, lični izraz umetnika, narativne elemente ili aluzije na istoriju, politiku ili religiju. Bazira se na stvaranju predmeta, slika, skulptura i muzike čija je vrednost isključivo estetskog karaktera. Minimalisti su ograničili svoje delovanje na manipulaciju elementima kao što su boja, tonovi, oblici, linije i tekstura. Prvi koji je koristio termin minimalizam bio je kritičar David Burljuk u izložbenom katalogu umetnika Džona Grahama na izložbi slika koja je održana u galeriji Dadensajng u Njujorku, 1929. godine. Kasnije, šezdesetih godina dvadestog veka, to ime je dobio celi jedan pokret. Još neki nazivi za minimalizam su: ABC umetnost i reduktivizam. Ovaj pokret je rezultat reakcije na pretencioznost apstraktnog ekspresionizma i prima uticaje od pop umetnosti, kubizma i konceptualne umetnosti, sa glavnom inspiracija u ruskoj avangardi, konkretnije u suprematizmu Kazimira Maljeviča.

Pokret je nastao u SAD-a, a među glavnim pokretačima ističe se umetnik Frank Stela. Njegova izložba „Crne slike“ (Black Paintings), priređena 1959. godine u Muzeju moderne umetnosti grada Njujorka (MOMA), je ubrzo postala inspiracija mnogim umetnicima, koji su počeli da napuštaju „ekspresiju“. Glavni istorijski događaj pokreta bila je izložba, održana 1966. godine u Njujorku, pod imenom „Osnovne strukture“ (Primary Structures).

Preciznost ujedno sa geometrijom i ponavljajućim dekorativnim šemama, ravnim i jednolično obojenim površinama sa čistim i nemešanim bojama, glavne su odlike minimalizma. Baza su geometrijske, racionalne šeme, a industijski materijali se koriste za eliminisanje tragova „ručnog rada“ umetnika. Spoljašnji izgled predmeta je glavni estetski kvalitet minimalizma.

Minimalizam želi da posmatrač uživa umetničko delo bez distrakcija kompozicije, tema i ostalih elemenata iz tradicionalne umetnosti. Materijali i način na koji je delo predstavnjeno su ujedno i sama njegova stvarnost ili tematika, ali takođe i razlog samog „postojanja“. Minimalizam ne pretenduje nikakvu drugu simboliku osim onoga što se može videti u samom delu. Boja se ne koristi za izražavanje osećanja nego za ograničavanje prostora. Apstraktni odnosi između različitih elemenata treba da navedu posmatrača na razmišljanje i ujedno su i sama srž tematike. Odbacuje se ideja iz tradicionalne umetnosti, po kojoj umetnost treba da bude lični izraz umetnika. Iako postoji dosta toga emotivnog i podsvesnog u minimalizmu, umetnik minimalista odbacuje osećanja kao princip stvaralaštva umetničkog dela i smatra da je reakcija na delo od strane posmatrača od primarne i suštinske važnosti.

Minimalizam ispituje prirodu umetnosti i njeno mesto u društvu. Iako su neki kritičari smatrali da je minimalizam umetnost koja će slabo uticati na dalji razvoj savremene umetnosti, ne mogu se negirati posledice i uticaji koje je ostavila na teoriju i praksu „postmoderne“.

Umetnici minimalisti

Literatura

  1. H,W. Janson, Istorija umetnosti, Beograd 1962.
  2. Đina Piskel, Opšta istorija umetnosti, Beograd 1972.
  3. Markus Steigman/ René Zey- Lexikon der Modernen Kunst Tehniken und Stile Hamburg 2002.

Vanjske veze

Muzej savremene umetnosti u Beogradu