Chehalis – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Autobot (razgovor | doprinos)
m Vanjske veze
Addbot (razgovor | doprinos)
m Bot: migracija 3 međuwiki veza sada dostupnih na stranici d:q821901 na Wikidati
Red 43: Red 43:
[[Kategorija:Indijanci Sjeverozapadne obale]]
[[Kategorija:Indijanci Sjeverozapadne obale]]
[[Kategorija:Indijanska plemena]]
[[Kategorija:Indijanska plemena]]

[[de:Chehalis (Volk)]]
[[en:Chehalis people]]
[[hr:Chehalis]]

Verzija na datum 12 mart 2013 u 16:24

Ovo je glavno značenje pojma Chehalis. Za druga značenja, v. Chehalis (rijeka).

Chehalis, kolektivno ime za nekoliko plemena Salishan Indijanaca nastanjenih u zapadnom Washingtonu, poglavito oko Geays Harbora i duž Chehalis Rivera. Njihovi potomci danas žive na rezervatu Chehalis pod imenom Confederated Tribes of the Chehalis, koja obuhvaća plemena Hoquiam, Hooshkal, Humptulips, Klimmin, Nooskhom, Satsop, Wynooche i Wishkah rezervat se nalazi u okrugu Thurston, sa populacijom od 832 (1998)

Ime

Ime Chehalis dolazi po imenu sela koje se nalazilo na ušću rijeke Chehalis u Grays Harbor, i čije se ime prevodi kao “shining sands.” Ostali nazivi za njih bili su Atchixe'lish, koje su im dali Calapooya Indijanci; Ilga't, od plemena Nestucca i Staq-tûbe, Indijanci Puyallup.

Plemena

Chehalisi se granaju na dvije glavne grane, to su:

Sela

  • Chehalis (Gibbs, 1877), na južnoj strani Grays Harbor blizu Westporta, ovaj teritorij nekada je pripadao plemenu Chinook.
  • Chiklisilkh (Gibbs), na Point Leadbetter, Willapa Bay, nekad je kraj bio anseljen plemenom Chinook.
  • Hlakwun (Curtis, 1907-9), blizu Willapa na rijeci Willapa River, kraj je nekada pripadao plemenu Chinook.
  • Kaulhlak (Curtis), na Palux River, nekad Chinook teritorij.
  • Klumaitumsh (Gibbs i Boas), nekadašnja banda i selo na južnoj strani Grays Harbora.
  • Nai'yasap (Curtis), Willapa River, nekadašnje područje plemena Chinook.
  • Nickomin (Swan 1857, Boas), na North Riveru utječe u Willapa Bay, nekadašnje područje Chinooka.
  • Noohooultch (Gibbs), na jugu Grays Harbora.
  • Noosiatsks (Gibbs), on the south side of Grays Harbor.
  • Nooskoh (Gibbs), kod Whishkah Rivera.
  • Qyan (Gairdner, 1841), Grays Harbor.
  • Talal (Gibbs), na Ford's Prairie na rijeci Chehalis blizu Centralie.
  • Willapa, na Willapa River.

Sela koja su nekada pripadala Chinookima, a posklije naseljena Chehalisima: Hwa'hots, Nutskwethlso'k, Quela'ptonlilt, Quer'quelin, Tske'lsos.

Povijest

Chehalisi u području rijeke Chehalis žive stoljećima prije dolaska prvih bijelaca. Prvi susret sa bijelom rasom imaju 1755. kada ih susreću Bruno de Hezeta i Juan Francisco de la Bodega y Quadra. Mears ih posjećuje 1788, a Lewis i Clark 1805. Utemeljenjem Astorije (1811) ovaj kraj privući će bijelog čovjeka pa će ih uskoro pogoditi i dvije epidemije boginja, prva 1824. i druga 1829. godine, te već sljedeće 1830. i epidemija malarije. Rezervat Chehalis utemeljen je 1864. Dio ih kao Shoalwater Bay živi na Shoalwater Bay Rezervatu.

Etnografija

Njihova stalna zimska naselja bila su tijekom zimskih mjeseci neprekidno naseljena, a sastojala su se od kuća izgrađenih od cedrovih dasaka, i okrenute prema vodi. Rijeke i ocean bili su za njih nepresušan izvor prehrane, posebice losos, kalifornijska pastrva i jegulja, te razne vrste rakova. Rijeke su glavne prometnice a kanui glavne prijevozna i transportna sredstva. Dvije glavne skupine Chehalisa, Lower i Upper, naseljavali su kraj između Grays Harbora i Chehalisa, i govorila su sa dva posebna jezika. Plemena Copalis, Wynoochee i Humptulips, glavna su među Lower Chehalisima. Satsop Indijanci, politički pripadaju Donjim Chehalisima ali njihov jezik je različit, te su zasigurno porijeklom od Upper Chehalisa, pa tako i srodni Indijancima Kwaiailk. Donji Chehalisi orijentirani su oceanu i ribolovu, te trgovina sušenim ribljim proizvodima. U svojem ribolovu služe se mrežama, branama, vršama i harpunama. Plemena Upper Chehalisa imaju ekonomiju koja se temelji na riječnom ribolovu, a teritiorij im počinje od Cloquallum Creeka. Sami sebe nazivali su Quaya. Uz ribu kopali su jestivo korijenje i sakupljali bobice u planinama.

Vanjske veze