Tukidid (političar) – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Legobot (razgovor | doprinos)
m Bot: Migrating 9 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q580356 (translate me)
Red 24: Red 24:


[[Kategorija:Starogrčki političari]]
[[Kategorija:Starogrčki političari]]

[[ca:Tucídides d'Alopece]]
[[de:Thukydides (Feldherr)]]
[[en:Thucydides, son of Melesias]]
[[es:Tucídides (político)]]
[[fr:Thucydide (politique)]]
[[nl:Thucydides (politicus)]]
[[no:Thukydid (politiker)]]
[[pl:Tukidydes (polityk)]]
[[ru:Фукидид (сын Мелесия)]]

Verzija na datum 11 mart 2013 u 16:43

Tukidid (grčki: Θουκυδίδης, Thucydides) je bio uticajni političar u Ateni sredinom 5. vijeka pne. poznat kao vođa konzervativne frakcije koja se suprotstavljala demokratima na čelu s Periklom.

Tukidid, sin Melesijin, rođene je u drevnoj demi Alopeka (Αλωπεκή). Datum rođenja mu nije poznat, ali se zna da je bio plemenitog porijekla i u srodstvu s Kimonom karizmatskim vojskovođom oko koga su se okupljali atenski konzervativci. Nakon što je Kimon umro, Tukidid je preuzeo vodstvo konzervativne frakcije.

Vrhunac Tukididovog uticaja je bio početkom 440-ih pne. kada se za vrijeme prvog peloponeskog rata reorganizirao Atenski imperij. Tukidid je svoju moć gradio tako što je organizirao pristaše da zajedno sjede u Eklesiji i, prema Plutarhu, "govore istim glasom". Godine 444. pne. krenuo je u konačni obračun s Periklom, optuživši ga za rastrošnost u javnim radovima. Ispočetka se činilo kako će Eklesija stati na Tukididovu stranu, ali kada je Periklo počeo govoriti u svoju obranu i obećao da će javne radove financirati iz vlastitog džepa, Eklesija mu je na kraju ukazala povjerenje. Tukidid je nakon toga godine 442. pne. ostraciziran te je putovao u Sibaris u Italiji te Eginu.

O Tukididu se navodi kako je Periklovog prijatelja Anaksagoru optuživao za ateizam i šurovanje s Perzijancima.

Historičar Donald Kagan je pak Tukidida ili nekog od njegovih bliskih suradnika povezao sa stavovima anonimnog autora poznatog kao "pseudo-Ksenofont" ili "Stari oligarh" u Ustav Atenjanja, a neki historičari smatraju i da je sam Tukidid autor tog djela.[1]

V. također

Reference

Fusnote

  1. Kagan, The Outbreak of the Peloponnesian War, 138