Istopolni brak u Danskoj – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m r2.7.1) (robot Dodaje: fr:Mariage homosexuel au Danemark
Addbot (razgovor | doprinos)
m Bot: migracija 8 međuwiki veza sada dostupnih na stranici d:q17449 na Wikidati
Red 44: Red 44:
[[Kategorija:Zakonske zajednice istopolnih parova po državama|Danska]]
[[Kategorija:Zakonske zajednice istopolnih parova po državama|Danska]]
[[Kategorija:LGBT u Danskoj]]
[[Kategorija:LGBT u Danskoj]]

[[en:Same-sex marriage in Denmark]]
[[es:Matrimonio entre personas del mismo sexo en Dinamarca]]
[[fa:ازدواج همجنس‌گرایان در دانمارک]]
[[fr:Mariage homosexuel au Danemark]]
[[pl:Małżeństwo osób tej samej płci w Danii]]
[[ru:Однополые браки в Дании]]
[[tr:Danimarka'da eşcinsel evlilik]]
[[zh:丹麥同性婚姻]]

Verzija na datum 11 mart 2013 u 15:25

Zakonski status istopolnih
zajednica
Brak

Argentina
Belgija
Brazil
Danska1
Finska
Francuska
Holandija2
Irska
Island
Južna Afrika
Kanada

Kolumbija
Luksemburg
Norveška
Novi Zeland3
Portugal
SAD4
Španija
Švedska
Ujedinjeno Kraljevstvo5
Urugvaj

Legalan u delovima država

Meksiko (7 saveznih država)

Napomene

1 Bez Farskih otoka.
2 Bez Arube, Curaçaoa i Sint Maartena.
3 Samo Novi Zeland bez ostalih teritorija.
4 SAD i teritoriji Guam, Sjeverni Marijanski Otoci, Portoriko, Američki Djevičanski otoci i neka plemena.
5 Engleska, Vels, Škotska i Pitkern bez Sjeverne Irske.
6 Sjeverna Irska, Otok Man, Jersey i Gibraltar.


* Nije jos stupilo na snagu.

Portal LGBT

Istopolni brak u Danskoj će postati legalan 15. juna 2012, kada se očekuje da stupi na snagu novi zakon koji je usvojen u parlamentu 7. juna 2012. Prije legalizacije istopolnih brakova, istopolni parovi su mogli ući u registrovano partnerstvo. Danska je prva država u svijetu koja je omogućila ovu vrstu zajednica.

Registrovano partnerstvo

Registrovano partnerstvo u Danskoj (danski: registreret partnerskab) je zakonski omogućeno 7. juna, 1989. godine, čime je Danska postala prava država u svetu koja je omogućila istopolnim parovima da sklapaju zakonske zajednice. Zakon je stupio na snagu 1. oktobra iste godine, kada je registrovan i prvi par Axel i Eigil Axgil, gej aktivisti koji su u velikoj meri bili zaslužni za donošenje ovog zakona. Zakon je 1996. godine počeo da se primenjuje i na Grenlandu, a 1999. su uneti novi amandmani. Zakonom o registrovanim partnerstvu garantuju se sva prava koja su garantovana zakonom o braku, osim u sledećih:

  • istopolni parovi nemaju zajedničko starateljstvo nad decom po automatizmu, ali imaju prava da usvoje decu svojih partnera, odnosno partnerki
  • zakoni koji eksplicitno pominju pol venčanih parova se ne primenjuju na parove u registrovanom partnerstvu
  • odrednice iz međunarodnih dokumenata se ne primenjuju na parove u registrovanom partnerstvu, osim ukoliko se obe potpisane strane ne slože drugačije.

Razvod prolazi kroz istu proceduru kao za razvod braka. Marta 2009. godine, u parlamentu je predstavljen zakon koji će omogućiti zajedničko usvajanje dece od strane istopolnih parova[1].

Odnos crkve

Registracija parova je građanska ceremonija. Danska nacionalna crkva, koja je generalno konzervativnija od ostatka danskog društva, tek treba da donese konačnu odluku o tome kako će se postaviti prema ovom pitanju. Od 1997. godine crkva je prihvatila blagosiljanje istopolnih parova, ispoljavajući stav da crkva blagoslovi ljude, a ne institucije. Ipak, crkva ostavlja pojedinim sveštenicima da odluče da li će obaviti ceremoniju blagosiljanja parova, koja se razlikuje od ceremonije venčavanja.

Istopolni brak

Iako je Danska bila prva država koja je u zakon unela registrovana partnerstva, istopolni brakovi se još uvek nisu ozbiljno razmatrali u Danskoj, kao što je to slučaj u ostalim nordijskim zemljama, od kojih dve već priznaju istopolne brakove. Partija socijal-liberala, kao i druge levo orijentisane partije u Danskoj podržavaju, podržava istopolne brakove.

Anders Fogh Rasmussen, koji je od novembra 2001. do aprila 2009. bio na mestu premijera Danske, bio je za uvođenje istopolnih brakova, kao i za crkvene istopolne brakove, ali je insistirao na tome da to govori kao građanin i pripadnik crkve, a ne sa autoritetom premijera. Opozicija iz redova socijal-demokrata ga je kritikovala zbog neaktivnosti u vezi sa istopolnim brakovima i tvrdila da Danska zaostaje za svojim susedima po tom pitanju[2].

Jula, 2009. godine na konferenciji o ljudskim pravima koja je održana povodom World Outgames u Kopenhagenu, Kamal Qureshi iz Socijalističke narodne partije je kritikovao vladu tvrdeći da ukoliko Danska ne prizna istopolne brakove, kao i istopolne crkvene brakove, onda "Danska ima zakone koji zabranjuju ljudska prava"[3].

Prema istražianjima, 2006. godine 69% građana i građanki Danske je podržavalo istopolne brakove[4].

Zakon kojim su legalizovani istopolni brakovi usvojen je u parlamentu 7. juna 2012. Zakon je podržalo 85 poslanika, dok ih je 24 glasalo protiv.[5]

Vidi dalje

Spoljne veze

Reference