Ekvador – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m r2.7.1) (robot Dodaje: am:ኤኳዶር
m r2.7.1) (robot Dodaje: pa:ਏਕੁਆਡੋਰ
Red 200: Red 200:
[[or:ଏକ୍ଵାଡୋର]]
[[or:ଏକ୍ଵାଡୋର]]
[[os:Эквадор]]
[[os:Эквадор]]
[[pa:ਏਕੁਆਡੋਰ]]
[[pag:Equador]]
[[pag:Equador]]
[[pam:Ecuador]]
[[pam:Ecuador]]

Verzija na datum 25 septembar 2012 u 21:33

Republika Ekvador
República del Ecuador
Datoteka:Ekvador grb.jpg
Zastava Grb
GesloLa Paz y el Bienestar, la Gloria y el Triunfo
(španski: "Mir i blagostanje, slava i trijumf")
Državna himna: "Salve, Oh Patria"
Glavni gradQuito
Službeni jezici španski (govore se i kečuanski i drugi indijanski jezici)
Vođe
 -  Predsednik Rafael Correa
Uspostava Od Španske 24. maja 1822.
Površina
 -  Ukupno 283,560 km2 (71.)
 -  Voda (%) 8,8%
Stanovništvo
 -  Popis iz 2002  13.183.978 (62.)
Valuta američki dolar1
Vremenska zona -5 (-6 na otočju Galapagos)
Pozivni broj 593
Web domena .ec
(1) do 2000. sucre

Republika Ekvador je država u Južnoj Americi. Glavni grad je Quitto, dok je največi grad Guayaquil (Stanovništvo 3,000,000). Ekvador ukupno ima malo više od 13,000,000 ljudi.

Istorija

U području današnjeg Ekvadora su od davnih vremena živele razne staro Američke kulture. Međutim, ove su osvojili Inke u petnestom veku i tako je do dolaska Evropljana Ekvador bio deo Inka Carstva. Španija je osvojila to područje 1534 godine, i tako se moderni Ekvador prvo pojavi u istoriji kao Španska kolonija.

Godine 1822 Ekvador dobija nezavisnost od Španije, i postane deo Velike Kolumbije. Ipak, ta super-država se uskoro raspada u tri različite države 1830 godine, jedna od njih Ekvador.

Devetnesti vek u istoriji Ekvadora poznat je po državnoj slabosti i nestabilnosti. Kasnim devetnestim vekom nad Ekvadorom vladaju strogo Katolički predsednici, sve do liberalne pobune Eloy Alfaroa 1895 godine.

Između 1904 i 1942, Ekvador gubi dosta teritorije u raznim ratovima sa njenim susedima. Največi i najvažniji je rat sa Peruom 1941 godine, koji se nije rešio do 1999 godine. 2000 godine je kriza u vladi Ekvadora, i tadašnji podpredsednik Gustavo Noboa' postaje novi predsednik nakon pobune Ekvadorskih indijanaca.

Vlada

U Ekvadoru, predsednik, podpresednik, i članovi kongresa nakon izbora rade četiri godine. U Ekvadoru postoju petnaest ministarstava. Vođe regija, gradonačelnici, su direktno izabrani po popularnoj volji stanovništva. Sudije na narodnom sudu su izabrani u kongresu, i rade doživotno.

Od petnestog januara 2003 godine, predsednik Ekvadora je Lucio Gutierrez. Danas politička situacija u Ekvadoru je relativno sigurna i stabilna. Od 1996 godine i tadašnjih izbora, Ekvadorski indijanci više učestvuju u politici (Prije 1996 godine indijanci namerno nisu učestovali).

Političke podele

Ekvador je podeljen na 22 regije ("Provincia" na Španskom). Zajedno sa njihovim glavnim gradovima, oni su:

Azuay (Cuenca) | Bolívar Provincia (Guaranda) | Cañar (Azogues) | Carchi (Tulcán) | Chimborazo (Riobamba) | Cotopaxi (Latacunga) | El Oro (Machala) | Esmeraldas (Esmeraldas) | Galápagos (Puerto Baquerizo Moreno) | Guayas (Guayaquil) | Imbabura (Ibarra) | Loja (Loja) | Los Rios (Babahoyo) | Manabí (Portoviejo) | Morona-Santiago (Macas) | Napo (Tena) | Orellana (Puerto Francisco de Orellana) | Pastaza (Puyo) | Pichincha (Quito) | Sucumbios (Nueva Loja) | Tungurahua (Ambato) | Zamora-Chinchipe (Zamora)

Geografija

Mapa Ekvadora
Mapa Ekvadora

Ekvador se nalazi u zapadnoj Južnoj Americi, između Perua i Kolumbije. Ukupna površina Ekvadora je 283,560 km². Od tih 283,560, 276,840 km² je zemlja a 6,720 km² voda. Čuvena Galapagos Ostrva su isto deo Ekvadora.

Ekvador ima obalu sa tihim Okeanom 2,237 kilometara duga. Sa Kolumbijom se graniči 590 km, a Peruom 1,420 km. Planina Chimborazo je najveća u Ekvadoru, sa visinom od 6,267 metara, dio Andi planina. Cotopaxi, najviši aktivni vulkan na svetu, se nalazi u Ekvadoru.

Ekvador se deli na četiri različita područja. Galapagos ostrva, la costa, la sierra, i el oriente. La costa na Španskom znači obala, i nalazi se u zapadnom Ekvadoru. La sierra je centralni ekvador, poznat po planinama, dok el oriente je istočni deo zemlje gde se nalazi šuma Amazon.

Galapagos

Privreda

Ulje, kojeg ima dosta u Ekvadoru, je bio centar Ekvadorske ekonomije u dvadesetom veku. Proizvodi kao banane i šečer su isto važni. 2000 godine, Valuta Ekvadora postaje Američki Dollar s nadom da bi se smanjila tadašnja ekonomska kriza. Od tada Ekvadorska ekonomija napreduje, ali sporo. Problemi se ekonomijom su imali veliki uticaj na Ekvadorsku politiku u prethodnih pet godina.

Stanovništvo

Stanovništvo Ekvadora je otprilke 13,710,234 (2003). Največa etnička grupa su Mestizos (Mešoviti belci i indijanci) koji čine 65% od stanovništva. Indijanci slede sa 25%, a posle njih su belci sa 7% ukupnog Ekvadorskog stanovništva. 2003 godine čak 35% stanovništva je bilo mlađe od 14 godina starosti. 92.5% od Ekvadoraca mogu čitati i pisati.

Kultura

Kao mnoge druge Južno Američke zemlje, kultura Ekvadora je kombinacija Španske kulture, i kulture Indijanaca. Na kulturu Ekvadora uticala je i kultura Afrikanskih robova. 68% od Ekvadoraca su Katolici. Najpoznatiji deo Ekvadorske kulture je Ekvadorska muzika, ali Ekvador je imao nekoliko čuvenih južno Američkih pisaca i umetnika.

Relevantni članci

Vanjske veze