Ured visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Red 36: Red 36:
[[no:Den høye representant for Bosnia-Hercegovina]]
[[no:Den høye representant for Bosnia-Hercegovina]]
[[pl:Wysoki Przedstawiciel dla Bośni i Hercegowiny]]
[[pl:Wysoki Przedstawiciel dla Bośni i Hercegowiny]]
[[ru:Высокий представитель по Боснии и Герцеговине]]
[[ru:Верховный представитель по Боснии и Герцеговине]]
[[sr:Високи представник за Босну и Херцеговину]]
[[sr:Високи представник за Босну и Херцеговину]]
[[zh:驻波黑国际高级代表]]
[[zh:驻波黑国际高级代表]]

Verzija na datum 26 maj 2012 u 18:37

Ured visokog predstavnika i specijalnog predstavnika Evropske unije za Bosnu i Hercegovinu ((en)) je vodeća organizacija za civilni aspekt implementacije mira u Bosni i Hercegovini.

Glavno sjedište OHR-a je u Sarajevu. Visoki predstavnik, njegov Prvi zamjenik, te njihovi kabineti su također smješteni u Sarajevu. Pored njih u sarajevskom uredu su također smješteni Politički odjel, Ekonomska jedinica za tranziciju, Pravni odjel, Odjel za administrativno-finansijske poslove i kadrovska pitanja, te Pres-ured.

OHR ima dva regionalna ureda, u Banjaluci i Mostaru, arbitražni ured u Brčkom, te satelitski ured u Bratuncu. Predstavništvo OHR-a u Briselu koordinira sa međunarodnim organizacijama van Bosne i Hercegovine.

Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu

Daytonskim mirovnim sporazumom, koji je potpisan 1995. godine, visoki predstavnik je u ime međunarodne zajednice zadužen da nadgleda provedbu civilnih aspekata Mirovnog sporazuma u Bosni i Hercegovini. Visoki predstavnik također ima zadatak da koordinira aktivnosti međunarodnih civilnih organizacija i agencija koje djeluju u zemlji.

Mandat visokog predstavnika preciziran je u Aneksu 10, u kojem se visoki predstavnik proglašava konačnim autoritetom u zemlji za tumačenje sporazuma o implementaciji civilnog dijela mirovnog ugovora. Vijeće za implementaciju mira (PIC), koje čini grupa od 55 zemalja i međunarodnih organizacija koje sponzoriraju i vode proces implementacije mira, kasnije je dalje razradilo njegov mandat. Visoki predstavnik nema nadležnost nad vojnim Stabilizacijskim snagama (SFOR), koje su pod vođstvom NATO-a.

Visokog predstavnika predlaže Upravni odbor PIC-a, a imenovanje potvrđuje Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija, koje je odobrilo i Daytonski mirovni sporazum kao i raspoređivanje međunarodnih vojnika u Bosni i Hercegovini.

Trenutni vršilac ove funkcije je Valentin Inzko.

Također pogledajte

Vanjski linkovi