Televizor – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Autobot (razgovor | doprinos)
m Bot: Adding {{Commonscat|Television sets}}
MerlIwBot (razgovor | doprinos)
m Robot: Removing zh-yue:電視 (strongly connected to sh:Televizija), nv:Níłchʼį naalkidí (strongly connected to sh:Televizija)
Red 33: Red 33:
[[ms:Peti televisyen]]
[[ms:Peti televisyen]]
[[nl:Televisietoestel]]
[[nl:Televisietoestel]]
[[nv:Níłchʼį naalkidí]]
[[ro:Televizor]]
[[ro:Televizor]]
[[ru:Телевизор]]
[[ru:Телевизор]]
Red 42: Red 41:
[[vi:Tivi]]
[[vi:Tivi]]
[[zh:电视机]]
[[zh:电视机]]
[[zh-yue:電視]]

Verzija na datum 15 maj 2012 u 21:40

Moderni televizor

Televizor, TV, je uređaj koji služi za gledanje televizijskog programa. U televizijskom elektromehaničkom periodu, komercijalno napravljeni televizori su se prodavali između 1928. i 1934. u Ujedinjenom Kraljevstvu, Sjedinjenim Američkim Državama i Rusiji.

Prvi komercijalni elektronski televizori napravljeni sa katodnom cijevi su napravljeni u Telefunken-u, u Njemačkoj 1934., a slijede ih proizvođači u Francuskoj 1936., Velikoj Britaniji 1936. i Sjedinjenim Američkim Državama 1938.

Dijelovi televizora

Moderni televizori se sastoje od ekrana, antene ili RF inputa, i tjunera. Prisustvo tjunera u televizoru (sada, digitalni televizijski tjuner), čini da se televizor razlikuje od monitora, koji prima signal koji je već procesiran. Dodatno, televizori imaju i zvučnike i teletekst. Većina modernih televizora ima i dodatne ulaze za: DVD plejere, konzole za video igre i slušalice. Pojedini najskuplji televizori imaju mogućnost primanja informacija sa interneta, kao što su vijesti sa berze, vremensku prognozu ili opće vijesti.

Većina televizora napravljenih od ranih 1980-tih takođe imaju infracrvene senzore da bi mogli detektovati signale poslane od daljinskog upravljača.

Tehnologije izrade ekrana

Televizori danas koriste različite ekranske tehnologije kao što su: CRT, LCD, plazma, DLP i odnedavno OLED.