Nusret Imamović

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu

Nusret Imamović (Lipovice, 26. septembar 1971.) je bosanski islamistički vođa koji je osnovao salafističku zajednicu u Gornjoj Maoči.[1]

Biografija

[uredi | uredi kod]

Imamović je rođen u Lipovicama kod Kalesije. Studirao je u Gazi Husrev-begovoj medresi. Tokom rata u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine, Imamović je bio pripadnik bosanskih mudžahedina koji su se borili za Armiju Republike Bosne i Hercegovine. Po završetku rata Imamović odlazi u Ujedinjene Arapske Emirate, gde je diplomirao šerijatsko pravo. Nakon studija vratio se u Bosnu i Hercegovinu. Tu je zajedno sa Jusufom Barčićem postao jedan od dvojice vođa grupe bosanskih salafista. Živeo je neko vreme u Zavidovićima, da bi se 2006. godine preselio u Gornju Maoču gde je sa Barčićem osnovao salafističku zajednicu.[2]

U Gornjoj Maoči zadržao se do 2013. kada je otišao u Siriju. Pre odlaska u Siriju, Imamović je optužen da je regrutovao mnoge građane Bosne i Hercegovine da se bore za front Al-Nusra.

Terorizam

[uredi | uredi kod]

Nedugo nakon odlaska iz Bosne i Hercegovine u Siriju, Imamović je povezan sa Al-Kaidom zbog "učestvovanja u finansiranju, planiranju, omogućavanju, pripremanju ili vršenju radnji ili aktivnosti od strane, u vezi sa, u ime, u ime ili u podršku" Al-Nusra fronta za narod Levanta, ogranka Al-Kaide. Po rečima INTERPOL-a od 2013. se verovalo da se bori sa Al-Nusra Frontom za narod Levanta u Siriji. Od aprila 2015. godine, Imamović je po njihovim rečima bio ili je možda i dalje i vođa grupe. Al-Nusra front se spojio sa drugim lokalnim organizacijama u Hajat Tahrir al Šam 2017. godine ali ne zna se njegova uloga u Hajat Tahrir al Šam organizaciji, najnovije informacije govore da je u Idlibu.[3][4]

Sankcije

[uredi | uredi kod]

Izvori

[uredi | uredi kod]
  1. „Najtraženiji terorista Nusret Imamović nalazi se u Idlibu?!”. Dnevni avaz. 9.2.2021.. 
  2. M. Aščić (9.2.2021). „Najtraženiji terorista Nusret Imamović nalazi se u Idlibu?!”. Dnevni avaz. 
  3. INTERPOL. „UN Notices: Nusret Imamović” (engleski). https://www.interpol.int/en/How-we-work/Notices/View-UN-Notices-Individuals#2016-13578. 
  4. Avaz.ba. „Najtraženiji terorista Nusret Imamović nalazi se u Idlibu?!”. https://avaz.ba/vijesti/bih/629600/najtrazeniji-terorista-nusret-imamovic-nalazi-se-u-idlibu. 
  5. „Exclusions:Nusret Sulejman IMAMOVIC” (engleski). https://sam.gov/exclusions-new?pirKey=231568&pirValue=1414599624009#exclusion-details.+29.10.2014.. 
  6. „UN Notices: Nusret Imamović” (engleski). https://www.interpol.int/en/How-we-work/Notices/View-UN-Notices-Individuals#2016-13578. 
  7. Nacionalni biro za borbu protiv finansiranja terorizma Izraela. „Designations of Individuals” (hebrejski, engleski). https://nbctf.mod.gov.il/he/Announcements/Documents/NBCTFIsrael%20-%20Terror%20Organization%20Designation%20List_XL.xlsx. 
  8. Državni sekretarijat za ekonomske poslove Švajcarske. „«Al-Qaпda», Taliban_2024-04-25” (engleski). https://www.sesam.search.admin.ch/sesam-search-web/pages/search.xhtml?action=generateWordAction&targetSsid=33635&lang=en. 
  9. Ministarstvo Finansija Japana (25.3.2016.). „経済制裁措置及び許可手続きの概要” (japanski). https://www.mof.go.jp/policy/international_policy/gaitame_kawase/gaitame/economic_sanctions/gaiyou.html. 
  10. Državna služba za praćenje finansija Ukrajine. „List of persons related to terrorist activity or persons to whom international sanctions were applied” (engleski). https://fiu.gov.ua/assets/userfiles/Terror/BlackListFullEng.pdf. 

Izvori

[uredi | uredi kod]