Nekropola stećaka Kosače

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu

Nekropola stećaka Kosače nalazi se u opštini Goražde, Bosna i Hercegovina.

Nekropola je nacionalni spomenik BiH. [1][2]


Lokacija[uredi | uredi kod]

Selo Kosače je na uzvišenju, iznad lijeve obale rijeke Osanice, lijeve pritoke Drine. Stećci su grupirani u četiri grupe. Prve dvije grupe situirane su na tumulima, pored individualnih stambenih kuća, a druge dvije na lokalitetu Križevac (Ledine), uz savremeno muslimansko groblje. [3]

Historija[uredi | uredi kod]

Gornje Podrinje nalazilo se u srednjem vijeku u sastavu srpske države do 1373. godine kada je ova oblast pripala Bosni, nakon sporazuma Tvrtka I sa knezom Lazarom. Nakon toga je u domeni feudalne porodice Hranića-Kosača.

Opis[uredi | uredi kod]

U prvoj grupi sačuvan je samo jedan sanduk, bez ukrasa, smješten u dvorištu individualne stambene kuće. Druga grupa, koju čine četiri stećka, udaljena je 40 m južno od prve. Jedan stećak je utonuo, bez ukrasa, a tri su pokrivena vegetacijom. U drugoj skupini se svojim oblikom ističe jedan sanduk. [4]

Stećci su prosječnih dimenzija, okrnjeni i oštećeni i djelomično utonuli u zemlju. Ukrasi su: plastičan dvostruki križ sa proširenjem prema krajevima, figura zaobljene glave, ramena i opuštenih ruku i račvastog struka[5].

Reference[uredi | uredi kod]

  1. „Nekropola Kosače”. Komisija za nacionalne spomenike. Pristupljeno 13. 03. 2024. 
  2. „Nekropola Kosače”. Komisija za nacionalne spomenike - Goražde. Pristupljeno 13. 03. 2024. 
  3. „Šefik Bešlagić: STEĆCI, KATALOŠKO-TOPOGRAFSKI PREGLED”. Sarajevo: Veselin Masleša, 1971. Pristupljeno 9. 2. 2017. 
  4. „Šefik Bešlagić: STEĆCI – KULTURA I UMJETNOST”. Sarajevo: Veselin Masleša, 1971. Pristupljeno 9. 2. 2017. 
  5. „Nada Miletić: STEĆCI – Umjetnost na tlu Jugoslavije”. Izdavački zavod Jugoslavija, Beograd – Spektar Zagreb – Prva književna komuna Mostar, 1982. Pristupljeno 9. 2. 2017. 

Vanjske veze[uredi | uredi kod]