Mertojak

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Gradski kotar
Mertojak


Područje gradskog kotara Mertojak

Površina: 0,40 km2
Stanovništvo: 7.503 stan.
Gustoća stanovništva: 18.756 stan./km2
Predsjednik Vijeća: Miro Rezić

Mertojak je gradski kotar na istočnom dijelu Splita, smješten južno od gradskog kotara Visoka, a istočno od gradskog kotara Trstenik. Gradski kotar Mertojak nalazi se između mora na jugu i Poljičke ulice i Ulice kralja Stjepana Držislava na sjeveru, te od Žnjanske ulice na istoku do Velebitske i Puta Žnjana na zapadu.

Etimologija[uredi | uredi kod]

Zgrade u Doverskoj ulici

Već u srednjem vijeku navodi se kao "Martonijak", "Mertevlak" i "Metenijak" (lat. Martongliach, Mertevlach, i Metengliach), a ime mu potječe od biljke mirte ili mrče koja je rasla na ovom području.[1]

Povijest[uredi | uredi kod]

Još do kraja 70-ih godina 20. stoljeća na području današnjeg kvarta nalazili su se staklenici s cvijećem, a ranije je bilo i vinograda koje su zasadili splitski težaci.

Mertojak je jedan od novijih kvartova u gradu (izgrađen 1979.-1984.) i većinom se sastoji od modernih i višekatnih zgrada i nebodera. Ima površinu od 40 ha, a na tom području živi 7.503 stanovnika. Velike i moderne ulice unutar ovog gradskog kvarta imaju imena gradova prijatelja Splita. Imena tih ulica su: Odeska, Doverska, Ostravska i Trondheimska. Mertojak ima osnovnu školu, ambulantu, dječje vrtiće, sportski centar (kuglana i teretana), a osnovana je i župa sv. Josipa te izgrađena nova crkva 1997. godine. Jedini perivoj na Mertojaku naziva se Perivoj Majke Terezije.

Mertojak
Mertojak


Bilješke[uredi | uredi kod]

  1. Kečkemet, D.

Literatura[uredi | uredi kod]

  • Kečkemet, Duško, Stari Split, od kantuna do kantuna, Zagreb, 2009.