Korisnik:Nikoliccv

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu

Šablon:СП2017

Fazan je ptica iz reda poljskih koka. Potiče iz srednje Azije i veruje se da je u srodstvu sa divljim kokošima koje žive u džunglama Indije i Indonezije. Stari Rimljani su fazana doneli u Evropu. Danas fazan živi u celom svetu i postoji više od 35 različitih vrsta. Naseljava pretežno šumarke, livade, predele oko rečne obale, polja i njive.


Fazan je velika ptica. Običan fazan dugačak je 90 cm, od čega polovina otpada na rep. Raspon krila je do 60 cm. Boja perja na glavi i vratu je zelena, sa kovnim prelivima. Prsa kao i trbuh su mu zatvoreno crvene boje, sa poprečnim smeđe-crvenim prugama. Težina mu je oko 1 kg. Kod fazana se pojavljuje albinizam (bela boja) što je znak degeneracije. Takve fazane treba odstreliti bez obzira na lovostaj, jer su štetni za priplod. Mužjak je veći, ponekad i duplo veći od ženke. Njegovo jarko obojeno perje je pretežno braon boje, dok je glava zeleno-plave boje. Oko očiju se nalaze pera crvene boje, a oko vrata se, kod nekih podvrsta, nalazi prsten bele boje. Ženka, zvana koka nema tako živopisan izgled. Ima manji rep i jednostavniju boju, a i manja je od mužjaka. Perje joj je sivožućkaste boje, sa belosivim šarama. Dešavaju se slučajevi da fazanka ima boju perja sličnu mužjakovom. Takve fazanke su jalove, ili imaju povredu ili poremećaj jajnika, ili su pak preterano stare, zbog čega ih treba odstreliti.

Fazan


Fazani lete na kratkim distancama, ali mogu i da trče brzo po zemlji. Poleću naglo i bučno, i obično beže od problema. Fazani se gnezde na zemlji u periodu od aprila pa sve do juna. Period inkubacije jaja kod fazana traje od 23 do 26 dana. Ishrana fazana se uglavnom sastoji od biljaka pa su na spisku vrhovi žitarice, potom deteline, pupovi, bobice, često semenke. Međutim, nije isključena i ishrana insektima, crvima, žabama, poljskim miševima, puževima i insektima sličnim gore navedenim. Uz hranu, ove životinje, uzimaju i sitne kamenčiće koji im u stomaku služe za varenje hrane, odnosno mlevenje.


Perje Fazana


Prirodni neprijatelji fazana su lisica, mačke, jastreb, za mlade još i lasica, soko i tvor. Svrake, pacovi, ježevi i divlje svinje pljačkaju gnezda.U toku leta, polja u kojima fazan boravi, pružaju dovoljnu kamuflažu, dok u zimskom periodu ostaje na nemilost svojih brojnih neprijatelja. Smanjenjem životnog prostora fazana, njihov broj se u našim krajevima drastično smanjuje, zbog čega se provodi sistematsko naseljavanje ovih ptica. Fazan se lovi psima ptičarima i ređe šunjkavcima. Može se loviti prigonom, pogonom i kružnim lovom. Prema Zakonu o lovstvu za odstrel fazana koriste se puške sačmarice. Za odstrel fazana dopušteni prečnik sačme iznosi 3-3,5 mm. Najveća dopuštena daljina gađanja iznosi 40 m.


Jaje Fazana

Zbog sposobnosti da se prilagodi i da se razmnožava gde god su ga naselili, fazan je postao jedna od najpoznatijih ptica na svetu. Prirodna staništa fazana su vrlo raznolika, pa ih nalazimo od nizijskih šuma i sušnih ravnica, pa sve do visokoplaninskih šuma i visoravni. Naseljava skoro sva lovišta u Srbiji. Fazan se lovi psima ptičarima, Može se loviti prigonom , pogonom i kružnim lovom. Prema načinu ishrane fazana svrstavamo u svaštojede. Parenje fazana pocinje sredinom marta. i preko deset koka. Koka snese 8-12 jaja na kojima, u ranije pripremljenom gnezdu na zemlji, lezi četiri nedelje. Fazančići se izležu u izuzetno visokom procentu i osamostaljuju nakon deset nedelja. Ovo je vrsta kojoj se populacija redukuje na mnogo načina, počevši od nepovoljnih vremenskih uslova, preko intenzivnog uzgoja kultura i korišćenja pesticida, do prirodnih neprijatelja kao što su razne dlakave i pernate grabljivice.


Skelet Fazana

Fazan se brzo prilagođava uslovima terena na kome živi. On je šumska ptica, ali se zadržava i na poljima i u šumarcima, voćnjacima i ritovima. Za vreme dok su usevi neobrani odrasli fazani i njihov podmladak nalaze se u poljima. Kada se usevi skinu, fazan se povlači na pokrivene terene. Naročito voli ravničarske i prigorske mlade šume, branjevine. Isto tako rado se zadržava na tršćacima bara, jezera i reka. Većinu vremena provodi na zemlji. Noću je na drvetu ili u trsci, na nekoj džombi. Vid i sluh su mu neverovatno oštri. Zna da iskoristi i najmanji zaklon, tako da postoje skoro nevidljiv.


Ako je teren bez vegetacije, na pogodno mesto legne i nepomičan je, čeka da onaj koji mu se približava udalji. Gonjen pred lovcima i psima, pešači sve do kraja šume ili naseda, pa se tek tada diže, obično neposredno ispred gonica. Mužjak se zove petao, a ženka koka. Kada mužjak poleće obično kokodače. Let fazana, i pored kratkih krila je brz i oštar. Glas fazana obično se čuje ujutru i pred veče. Iako ima odlično čulo vida i sluha, kao instikt samoodržavanja, ipak spada među “gluve” životinje. Hrana fazana je vrlo različita, kao i kod ostalih koka. Prvih šest nedelja hrani se uglavnom insektima, zatim jede larve, pužiće, žabe, guštere, mravlja jaja. Pored toga, jede u manjim količinama zelenu hranu i semenje. Hoće veoma često da lovi zmije, zbog čega je popularan kod naroda.


'

Več u rano proleće petlovi okupljaju oko sebe koke. Dolazi vreme parenja. Tada se petlovima crveni koža oko očiju, kraste naročito pocrvene, a sa strane dobijaju uzdignuta perja u vidu ušiju. Za vreme parenja, fazan ima naročiti zov i izvodi “svadbenu igru” skačući i udarajući krilima o zemlju. Za vreme parenja koka na zemlji iskopa plitko primitivno gnezdo, u koje snese 10 do 18 jaja, na kojima leži oko 24 dana. Parenje počinje krajem marta i nošenje jaja u aprilu. S obzirom da fazanke često prave gnezdo na detelištima ili livadama, to mnogo stradaju od kose (od koje ne beže), ili se ogoli gnezdo tako da štetočine unište jaja. Pred kosidbu potrebno je sa srpom obići teren i tamo gde se pronađe gnezdo ostavlja se jedan kvadratni metar nepokošene deteline, odnosno trave.


Ako joj strada nasad, fazanka sredinom leta ponovo nosi jaja, samo za polovinu manje nego normalno. Dešavaju se slučajevi da nosi po treći put. Mlade fazanke ponekad snesu jaja u gnezdu jarebice, pa fazančiće izleže jarebica i vodi ih. Mužjak se uopšte ne brine za podmladak. Čitavu brigu prepušta majci. Fazan ostavlja tragove u otisku od tri prsta, a na snegu se vidi otisak repa i krila posle uzleta. Isto tako ostavlja tragove izmeta, koji je sličan kokošijem.


Populacija fazana se smanjuje uglavnom zbog gubitka staništa i prekomernog lova. Smatra se da je oko 80 odsto fazana, koji se ulove staro samo nekoliko meseci, tako da nema svoje potomstvo. Nepovoljni vremenski uslovi, intenzivno gajenje kultura i korišćenje pesticida su, takođe uzroci smanjivanja njihove populacije.Kod nas je iz tog razloga veoma razvijen sistem veštačkog uzgoja fazana i potom njihovo puštanje u lovište kao odraslih prica.

Zvuk '

                                        Literatura: -Ženevjev Varno, Upoznajmo životinje
                                                    -Prosveta-Beograd, Mala enciklopedija životinjskog carstva