Jin i jang (simbol)
Ovom članku ili jednom njegovom dijelu nedostaju izvori. Molimo vas da pomognete Wikipediji i dodate odgovarajuće izvore u članak. |
Tajčitu (Vejd-Džajls: [t'ai⁴chi²t'u²]; trad. kin. 太極圖, uprošć. kin. 太极图, pinjin: tàijítú) jest simbol ili dijagram (图 tú) koji ima korijene u kineskoj filozofiji i predstavlja tajči (太极 tàijí) i prema monističkom (vu-či) i prema dualističkom (jin i jang) aspektu. Ovakav dijagram je prvi uveo filozof Zhou Dunyi (周敦頤, 1017–1073) iz dinastije Sung u svom radu Taijitu shuo (太極圖說).[1]
Simbol ima izgled kruga podijeljenog krivom linijom (koja je nalik slovu S u ogledalu), sa različito obojenim polovicama (obično bijelom i crnom) i sa tačkom u dijelu veće površine koja ima boju druge strane (može biti i bez tačke).
Prikazuje posebne i naizgled nespojive sile prirode. Dvojnost je opisivana u raznim granama kineske nauke, kao i kineskoj filozofiji. Teorija o jinu i jangu jedno je od načela kineske medicine.[2] Bijeli jin simbolizuje muško načelo.
Ornamentalni uzorci vizuelno slični izgledu jin-jang simbola mogu se pronaći kao arheološki artefakti evropske praistorije; takve dizajne savremeni naučnici ponekad opisno nazivaju "jin-jang simbolima" u arheološkoj literaturi. Uzorak je čest kod Kelta, Etrušćana i Rimljana.
-
Iz ere dinastije Ming
-
430
-
Drevna verzija
-
1599
-
1882
-
1897
-
1911
-
1916
-
1928
-
1947
-
1949
-
1964
-
1973
-
Moderno
- ↑ ChinaKnowledge.de. „Taiji tushuo 太極圖說”.
- ↑ oslobodjenje.ba
- O simbolu, sajt chinesefortunecalendar.com (en)