Prijeđi na sadržaj

IBCLC savjetnica za dojenje

Izvor: Wikipedija
Poučavanje važnosti dojenja u klinici za rehabilitaciju prehrane u Madhya Pradesh, Indija

IBCLC savjetnica za dojenje je zdravstvena radnica specijalizirana u podršci majci i djetetu u dojenju, s certifikatom koji joj je dodijelio The International Board of Lactation Consultant Examiners (IBLCE) nakon što je ispunila njihove kriterije i položila ispit.[1]

IBCLC savjetnice za dojenje educirane su da pomognu majkama u sprječavanju i rješavanju poteškoća s dojenjem poput uputa o pravilnoj tehnici dojenja, prevenciji i postupcima kod oštećenja bradavica, problema vezanih uz povećano i smanjeno stvaranje mlijeka, dojenja prijevremeno rođene djece, izdajanju i pravilnom pohranjivanju mlijeka, postupcima kod mastitisa ili soora, dojenja nakon carskog reza, dojenja i uzimanja lijekova i sl. Obično rade u rodilištima, domovima zdravlja, bankama humanog mlijeka, u javnozdravstvenim ustanovama, akademskim institucijama i sl. IBCLC savjetnice za dojenje su najčešće patronažne sestre, primalje, medicinske sestre i pedijatrice.

Povijest i organizacija

[uredi | uredi kod]

IBLCE je organizacija koju je osnovala grupa laičkih savjetnica za dojenje iz La Leche League s ciljem da profesionaliziraju vještine koje su razvile tijekom rada s majkama koje doje.[2] Prvi IBCLC certifikat dodijeljen je 1985. godine i dosad je u svijetu certificirano oko 33.400 savjetnica za dojenje iz 125 zemalja.[3] Kako bi se kvalificirale za IBLCE ispit, kandidatkinje mogu odabrati različite načine, uključujući praktičnu podršku obiteljima u dojenju na svojem radnom mjestu, kroz akademske programe na fakultetima ili sveučilištima i diplomu iz humane laktacije i dojenja ili kroz kliničko stažiranje uz mentorstvo IBCLC supervizorice.[4]

Ispit za stjecanje zvanja IBCLC savjetnice za dojenje održava se dvaput godišnje na isti datum u cijelom svijetu (proljeće i jesen), a od 2009. godine se može polagati i u Hrvatskoj na hrvatskom jeziku. Certificirane savjetnice za dojenje mogu koristiti nazive IBCLC i/ili RLC (Registered Lactation Consultant) iza svojeg imena. Okupljene su u međunarodnu udrugu savjetnica za dojenje (ILCA).[5] IBCLC savjetnice se moraju ponovno certificirati svakih pet godina kroz dokaz o kontinuiranoj doedukaciji (95 sati) ili polaganje ispita.[6]

Ako osoba koja nema zdravstvenu naobrazbu želi postati IBCLC savjetnica za dojenje, ona treba završiti akademsku izobrazbu iz 14 područja karakterističnih za obvezno obrazovanje zdravstvenih radnika i o tome priložiti dokaze prije pristupanja ispitu.[7]

Učinkovitost podrške

[uredi | uredi kod]

IBCLC savjetnice poboljšavaju ishode dojenja u svojim zajednicama. Majke koje su rodile u rodilištima u kojima rade IBCLC savjetnice, češće isključivo ili djelomično doje.[8] Preporuka je zato da se u rodilištu osigura jedna IBCLC savjetnica na svakih 15 rodilja.[9] Dokazi su pokazali da su intervencije za dojenje, uključujući savjetnice za dojenje, povećale broj žena koje su započele dojenje.

Vanjske veze

[uredi | uredi kod]

Izvori

[uredi | uredi kod]
  1. „IBLCE”. Iblce.org. Pristupljeno 15. siječnja 2018. 
  2. „LLLI - The LLL Leader and the IBCLC - A Partnership in Breastfeeding History”. www.llli.org. Arhivirano iz originala na datum 2017-08-17. Pristupljeno 2022-01-29. 
  3. „IBLCE Exam Facts & Figures” (en-US). IBLCE. 2017-05-17. Pristupljeno 2021-12-18. 
  4. „IBLCE Continuing Education Review / Application Information”. Iblce.org. Arhivirano iz originala na datum 2015-02-06. Pristupljeno 2022-01-29. 
  5. „ILCA Home”. Ilca.org. Arhivirano iz originala na datum 2018-01-16. Pristupljeno 2022-01-29. 
  6. „IBLCE” (en-US). IBLCE. Pristupljeno 2021-03-05. 
  7. „Health Sciences Education” (en-US). IBLCE. 2017-11-13. Pristupljeno 2021-12-18. 
  8. „US Surgeon General Breastfeeding Executive Summary”. surgeongeneral.gov. Arhivirano iz originala na datum 13. svibnja 2017.. Pristupljeno 6. rujna 2017. 
  9. Lawrence, Ruth A. (2016). BREASTFEEDING: A GUIDE FOR THE MEDICAL PROFESSION, EIGHTH EDITION. Elsevier. ISBN 978-0-323-35776-0.