Holedoholitijaza

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
http://www.thegastrosurgeon.com/wp-content/uploads/2014/11/choledo............jpg[mrtav link]
http://www.biologija.rs/pancreas.gif

Holelitijaza predstavlja pristustvo kalkulusa(kamencica) u zucnoj kesi ili zucnim kanalima. Zucni kalkulusi se cesce formiraju u zucnoj kesi nego u zucnim kanalima. Prema svom hemijskom sastavu mogu biti razliciti. Zucni konkrementi se najcesce sastoje od holesterola ili kalcijum-bilirubinata. Holesterinski kamen je najcesce solitaran, povrsina mu je kristalasta, na preseku ima radijaran izgled. Konkrementi sagradjeni od kalcijum-bilirubinata su multipli, crne boje, imaju izgled sljunka i mogu biti cvrsti ili lako lomljivi. Kalkulusi sagradjeni od kalcijum-karbonata su najredji, onu su sivkastobeli i amorfni. Cesto se javljaju mesoviti kalkulusi, razliciti po velicini, broju, spoljasnjem izgledu i strukturi, sto zavisi od njihovog hemijskog sastava.

Holedoholitijaza je naziv za prisustvo kamencica (kalkulusa) u glavnom zucnom kanalu (zucovodu) koji vodi zuc od zucne kese ka dvanaestopalacnom crevu(duodenum). U vecini slucajeva, sama zucna kesa predstavlja mesto polaska kamena ka zucnom kanalu. Vecina malih kamenaca prolazi kroz zucovod ka dvanaestopalacnom crevu, ali nekada ovi kamenci mogu biti veliki, pa se zaglave u ovom kanalu. Ovo stanje prouzrokuje zastoj oticanja zuci ka dvanaestopalacnom crevu i njeno vracanje ka jetri sto prouzrokuje zapaljenje, sa pojavim ikterusa (zutice) i mogucnost ostecenja jetre sa ozbiljnim komplikacijama. Konkrementi u zucnoj kesici ne moraju da daju klinicke manifestacije, ali mogu izazvati hronicni ili akutni holecistitis (upala zucne kese). Takodje mogu dovesti do opstrukcije(zacepljenja) holedohusa (glavnog zucnog kanala) ili tankog creva. Dugotrajna opstrukcija protoka zuci dovodi do ostecenja jetrinog tkiva i pojave zapaljenskog procesa sa stvaranjem oziljnog tkiva (bilijarna ciroza).

Klinicka slika[uredi | uredi kod]

U slucaju opstrukcije zucovoda kamenom, moguci simptomi i znaci su:

-Centralno mesto je bilijarni bol (kolika), koji je izazvan masnom hranom, przena jela(sarme,palacinke).To je kontinuiran, jak bol u vidu grceva i cupanja. Bol je lokalizovan u desnom podrebarnom prostoru, proteze pozadi ispod desne lopatice , u desno rame i time sprecava duboki udisaj. Bol moze da traje od par sati do nedelju dana. Ovi jaki bolovi se jos vise pojacavaju na pritisak.

-Mucnina i povracanje koji su narocito izrazeni posle masnog obroka

-Kakarteristicna je zuta prebojenost koze i sluzokoze(ikterus)

-Stolica moze postati bleda, nalik glini

-Povisena telesna temperatura sa groznicom, malaksaloscu i adinamijom postoji u slucaju zapaljenkog procesa na zucnim kanalicima(holangitis)

Dijagnoza[uredi | uredi kod]

Postavlja se na osnovu anamneze, klinicke slike, objektivnog pregleda, laboratorijskih analiza, ultrazvuka, ERCP-a. Laboratorijski nazivi mogu da pokazu povecanje enzima alkalne fosfataze u krvi i konjugovanog bilirubina u krvi, a ukoliko postoji zapaljenski proces dolazi do povecanja sedimentacije, CRP-a i promene leukocitne formule. Ultrazvuk trbuha moze da pokaze prisustvo kamenca u zucovodu. Definitivna dijagnoza holedoholitijaze se postavlja holangiografijom (intraoperativna,ili NMR )koja podrazumeva snimanje zucnih kanalica ubrizgavanjem kontrasta i ERCP-om (endoskopska retrogradna holecistopankreatografija) koji ima prednost u odnosu na prethodnu metodu jer ima i terapijsku vrednost.

Lecenje[uredi | uredi kod]

ERCP metoda omogucava praznjenje kalkuloza iz zucnog kanalica i najcesce se izvodi odmah nakon postavljanja dijagnoze. Metoda endoskopse papilotomije omogucava odstranjivanje kalkulusa u holedohusu zaostalih nakon hirurskog odstranjivanja zucne kese(holecistektomija)ili novonastalih konkremenata u zucnim putevima. Veliki kamenci se podvrgavaju mehanickoj litotripsiji(ultrazvucno razbijanje kalkulusa).

Klasicno hirursko lecenje podrazumeva odstranjenje zucne kesice i vadjenje kalkulusa koji je nacinio opstrukciju u zucovodu i rezervisano je za velike kamence koji nisu eliminisani ERCP-om, kao i u slucaju nekih komplikacija. Pored klasicne operacije odstranjivanja zucne kese, ona se moze hirurski odstraniti i laparoskopskom metodom koja omogucava brzi oporavak.

Statistika[uredi | uredi kod]

Kamen u zucnoj kesi i zucnim kanalima predstavlja ucestalu bolest, cescu kod zena nego kod muskaraca. Oko 10% bolesnika sa kalkulusom zucne kese imaju istovremeno i kamenac u holedohusu. Ovaj procenat se povecava sa uzrastom, tako da u starijih osoba moze dostici i 50%.

Kamenci holedohusa obicno poticu iz zucne kese mada mogu nastati i u samom holedohusu. S obzirom na to da ne daju simptome cesto su bez klinickih manifestacija sve dok ne nastane izvestan stepen opstrukcije.