Prijeđi na sadržaj

Bitka kod Efeza (498. pne.)

Izvor: Wikipedija
Bitka kod Efeza (498. pne.)
Segment Jonski ustanak
Datum 498. pne.
Lokacija Efez, Jonija
Ishod perzijska pobjeda
Teritorijalne
promjene
privremeni nadzor nad Jonijom
Sukobljene strane
Jonija Perzijska Monarhija
Komandanti i vođe
Haropin,
Eualkid
Artafern
Snage
12.000 30.000
Žrtve i gubici
8000 1800

Bitka kod Efeza (498. pne.) se odigrala za vrijeme Jonskog ustanka. U njoj je satrap Artafern porazio snage pobunjenih jonskih Grka te se tako osvetio za uništenje Sarda.

Pozadina

[uredi | uredi kod]

Godinu dana nakon što su jonski Grci na maloazijskoj obali digli ustanak protiv Perzijske Monarhije, Aristagora, tiranin Mileta i pokretač ustanka uspio je u Grčkoj nagovoriti Atenu i Eretriju da ustanicima pošalju pomoć. Saveznička je iskoristila zauzetost perzijskog satrapa Artaferna opsdaom pobunjenog Mileta, kako bi iznenada napala, zauzela i spalila Sard, glavni grad provincije. Artafern se, doduše, uspio održati u citadeli. Saveznici su se, suočeni s otporom lidijskog stanovništva, odlučili povući prema obali odnosno prema pobunjenom gradu Efezu. Artafern je tako mogao prikupiti vojsku kojom će se obračunati s pobunjenicima.

Artafern je, prikupivši vojsku, došao pod Efez. Grčka vojska je odlučila ne dozvoliti opsadu, nego se umjesto toga postavila na polju ispod gradskih zidina. U okršaju su brojčano nadmoćniji Perzijanci odnijeli pobjedu, a veliki broj Grka je ubijen, uključujući Eualkida, komandant eretrijskih ekspedicijskih snaga.

Posljedice

[uredi | uredi kod]

Bitka nije imala odlučujući karakter, jer su se godinama nakon nje pobunjeni gradovi nastavili opirati Perzijancima. Međutim, teški gubici i neuspjeh pohoda je Atenjane i Eretrijce odvratio od daljeg sudjelovanja u ustanku te su se njihove snage povukle. To, Atenu, međutim, nije spasilo od perzijske odmazde koja će dovesti do maratonske bitke, kasnije i Kserksove generalne invazije.

Izvori

[uredi | uredi kod]

Herodotus, The Histories, Book Five, chapter 102. (Project Gutenburg)