Baseball klub Nada

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu

Baseball klub Nada Split Ship Management je bejzbolski klub iz Splita.

Klub je pravni sljedbenik Jugoslavenskog Bejzbol kluba Krupa osnovanoga 1935. godine u Splitu. Klub se bavio športskom djelatnošću do 1941., a u klubu je još djelovala atletska i stolnoteniska sekcija.

U Splitu je 1919. u okvirima nogometnih klubova djelovalo više sekcija bejzbola, od kojih je najvažnije istaći JSD Hajduk i JSD Borac.


O klubu[uredi | uredi kod]

Ovu atraktivnu i zanimljivu športsku igru donijeli su u Split američki mornari u prosincu 1918. g. Završetkom I. svjetskog rata u splitskoj luci bili su stacionirani ratni brodovi Francuske, Italije, Velike Britanije i SADa. Mornari s njihovih brodova izlazili su u grad tražeći zabavu i razonodu, a neki i razbibrigu u športskim aktivnostima. Tako su američki mornari s ratnih brodova “Pittsburgh” i “Olympia” počeli na Starom placu (igralište Hajduka) igrati svoju omiljenu igru – baseball (bejzbol). Tijekom vremena oni su ovu igru počeli igrati kao predigru nogometnih utakmica koje bi Hajduk odigravao protiv britanskih mornara.

Splitski mladići brzo su prihvatili ovaj novi šport i počeli ga igrati po ledinama Splita. Baseball postaje sve popularniji pa se osnivaju tzv. “ulični klubovi”: Marjan, Baščun, Mosor, Slaven i dr. Pored uličnih klubova i dva postojeća splitska športska društva Hajduk i Borac osnivaju svoje baseball sekcije. Veliki doprinos razvoju baseball-a Splitu dao je zapovjednik broda “Olympia”, američki admiral Philip Andrews – počasni građanin grada Splita koji je bio je veliki zaljubljenik športa, posebno bejzbola. Pomogao je darivanjem športske opreme novoosnovanim bejzbolskim klubovima, odnosno sekcijama, kako u Splitu tako i u Omišu, Sinju, Imotskome i Zagrebu.

Neki od zaljubljenika u baseball igraju ovu igru na Špinutu te se 1934. g. osnovao Baseball klub Krupa - Split, prvi registrirani bejzbolaški klub u ovom dijelu Europe. U to vrijeme bejzbol se igrao samo u Nizozemskoj, Italiji, Belgiji, Španjolskoj, Francuskoj i Velikoj Britaniji. Nakon drugog svjetskog rata u Splitu su mladići igrali tvz. “benze” što je bila izmjenjena verzija bejzbola. Ovu zanimljivu igru splitski mladići igrali su otprilike do 1958. g. kada se Split počeo naglo širiti i kada je bilo sve manje prikladnih ledina za igranje “benza”. Vinko Milas i Rajko Kraljević, profesori Škole učenika u privredi u Solinu, ponovno su 1972. g. pokrenuli bejzbol tako što su učenike tijekom nastave tjelesnog odgoja upoznavali sa tim športom.

Uskoro su neki od osnivača Jugoslavenskog bejzbol kluba Krupa, Božidar Kučić i Vinko Reić su inicirali osnivanje bejzbol kluba Salona, te su zainteresirani učenici Škole učenika u privredi u Solinu zajedno sa svojim profesorima 7. ožujka 1974., a registracija je usljedila 9. travnja te godine pri Sekretarijatu unutrašnjih poslova Split, pod brojem 138. Te iste godine svoje sjedište iz Solina je premjestio u Split (prvi klub u bivšoj Jugoslaviji).

Na godišnjoj skupštini 15. siječnja 1978. promijenjeno je ime u Bejzbol klub Nada, te je uslijedilo preseljenje sa Spinuta na Stari plac. Dana 21. prosinca2000. godine klub je promijenio ime u Baseball-softball klub Nada - Split Ship Management.

Prelaskom na Stari plac 1979. g. klub mijenja ime u Baseball klub Nada Split. 1980. organizira se prvo prvenstvo Jugoslavije na kojem Nada Split postaje prvak. Isti uspjeh ponavlja i godinu kasnije. Hrvatski baseball savez utemeljen je 1986. g., a službeno registriran 1989. g. sa sjedištem u Zagrebu. Osamostaljenjem Hrvatske BK Nada Split “ponavlja” uspjeh iz 1980.g. i osvaja prvo prvenstvo Hrvatske odigrano je 1992.g.. Kako bi se podigla kvaliteta bejzbola od 1998. g. organizira se Interliga u kojoj, osim hrvatskih, sudjeluju klubovi iz Slovačke, Slovenije, Mađarske i Srbije.

Danas se bejzbolaška natjecanja u Hrvatskoj odigravaju u četiri kategorije od mladeži, kadeta, juniora do seniora. U posljednjih desetak godina Baseball klub Nada SSM – Split je ostvario je najveće uspjehe u svojoj povijesti. Osvojio je prvenstvo Hrvatske 2004., 2005., 2010. i 2012.g., kup Hrvatske 2009.g te Inter ligu 2005. i 2010.g. U mlađim uzrasnim kategorijama također ostvaruje zavidne rezultate što je proizvod kvalitetne škole bejzbola (od 1998.g) i kvalitetnog rada s mladeži, kadetima i juniorima što je dovelo do osvajanja juniorskog prvenstva Hrvatske 2000., 2002., 2007. i 2008.g, kadetskog prvenstva Hrvatske 2006.g i prvenstva Hrvatske za mladež 2003.g..

Klupski uspjesi[uredi | uredi kod]

Prvenstvo Hrvatske[uredi | uredi kod]

Prvenstvo Jugoslavije[uredi | uredi kod]

Europski nastupi[uredi | uredi kod]

  • kvalifikacije za Kup prvaka 2000. Kranj-Slovenija: 5. mjesto

"Nada" je nastupala u sastavu: Colović A., Colović D., Vujnović, Jurjević, Zekan, Šupraha, Praničević, Beharić, Pavlaković, Blažević, Tomašić, Jurić,

  • kvalifikacije za Kup prvaka 2001. Brno-Češka: 5. mjesto

"Nada" je nastupala u sastavu: Colović A., Colović D., Vujnović, Jurjević, Zekan, Šupraha, Praničević, Čizmić, Jurić, Bandalović, Machiedo, Tomašić, Henry i Ćulav.

  • Kup CEB 2004. Köln i Solingen-Njemačka: 5. mjesto

"Nada" je nastupila u sastavu: Colović, Cameron, Monna, Sasso, Vujnović, Jurjević, Račić, Wiseman, Praničević, Karin, Berecka, Tomašić, Jurić, Bandalović, Bokšić i Šupraha.

European Championship Qualifier 2010 (Antwerpen): 3 mjesto

Vanjske poveznice[uredi | uredi kod]

Članci i zanimljivosti[uredi | uredi kod]