Roland Garros 1968 - muškarci pojedinačno

Izvor: Wikipedia
1968 Roland Garros
1967 prvak   Australija Roy Emerson
Prvak   Australija Ken Rosewall
Finalist   Australija Rod Laver
Konačni skor   6–3, 6–1, 2–6, 6–2
Događaji
Pojedinačna konkurencija   muškarci   žene       dječaci   djevojčice
Parovi   muški   ženski   mješoviti   boys   djevojčice
Ostali događaji
Legenda    -45    45+    women
WC Singles    men    women  
WC Doubles    men    women  

Roy Emerson je bio branitelj naslova, ali je u četvrtfinalu izgubio od Pancha Gonzalesa.

Ken Rosewall je u finalu sa 6–3, 6–1, 2–6, 6–2 pobijedio Roda Lavera.

Nositelji[uredi - уреди]

Nositelj je označen podebljanim tekstom, dok kurziv označava rundu u kojoj je bio eliminiran.

  1. Australija Rod Laver (Finale)
  2. Australija Ken Rosewall (Prvak)
  3. Španija Andrés Gimeno (Polufinale)
  4. Australija Roy Emerson (Četvrtfinale)
  5. Sjedinjene Američke Države Pancho Gonzales (Polufinale)
  6. Australija Fred Stolle (Druga runda)
  7. Australija Lew Hoad (Prva runda)
  8. Južna Afrika Bob Hewitt (Treća runda)
  1. Rumunjska Ion Ţiriac (Četvrtfinale)
  2. Zapadna Njemačka Wilhelm Bungert (Prva runda)
  3. Italija Nicola Pietrangeli (Prva runda)
  4. Mađarska István Gulyás (Četvrta runda)
  5. Sjedinjene Američke Države Cliff Richey (Četvrta runda)
  6. Australija Ray Ruffels (Četvrta runda)
  7. Čehoslovačka Jan Kodeš (Prva runda)
  8. Sovjetski Savez Alex Metreveli (Prva runda)

Ždrijeb[uredi - уреди]

Legenda
  • Q = kvalifikant
    (eng. Qualifier)
  • WC = pozivnica organizatora
    (eng. Wild Card)
  • LL = „sretni gubitnik“
    (eng. Lucky Loser)
  • ALT = alternativa
    (eng. Alternate)
  • SE = posebna pošteda
    (eng. Special Exempt)
  • PR = zaštićeno rangiranje
    (eng. Protected Ranking)
  • w/o = predaja prije meča
    (eng. Walkover)
  • r = predaja u toku meča
    (eng. Retired)
  • d = diskvalifikacija tokom meča
    (eng. Defaulted)


Finala[uredi - уреди]

  Četvrtfinale Polufinala Finale
                                                   
  1  Australija Rod Laver 4 4 6 6 6  
9  Rumunjska Ion Ţiriac 6 6 3 3 0  
  1  Australija Rod Laver 6 6 6      
  5  Sjedinjene Američke Države Pancho Gonzales 3 3 1      
4  Australija Roy Emerson 5 3 6 6 4
  5  Sjedinjene Američke Države Pancho Gonzales 7 6 3 4 6  
    1  Australija Rod Laver 3 1 6 2  
  2  Australija Ken Rosewall 6 6 2 6  
     Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija Boro Jovanović 4 0 2      
3  Španija Andrés Gimeno 6 6 6      
3  Španija Andrés Gimeno 6 3 5 6 3
  2  Australija Ken Rosewall 3 6 7 3 6  
   Brazil Thomaz Koch 6 2 6 3  
  2  Australija Ken Rosewall 8 6 3 6    

Preliminarna runda[uredi - уреди]

Pobjednik Rezultat Gubitnik
Belgija Eric Drossart 7–5, 6–2, 2–6, 7–5 Australija John Bartlett
Švicarska Dimitri Sturdza 6–2, 4–6, 9–7, 6–2 Italija Gaetano di Maso
Brazil Carlos Fernandes 10–8, 4–6, 6–3, 6–1 Francuska Bernard Boutboul (Q)
Francuska Bernard Montrenaud 3–6, 6–4, 6–3, 8–6 Australija Phil Dent
Kolumbija Eduardo Zuleta 2–6, 2–6, 6–3, 6–1, 7–5 Mađarska Peter Szoke
Novi Zeland Richard Hawkes 6–3, 6–2, 6–0 Jamajka Richard Russell
Francuska Bernard Paul 6–0, 6–2, 2–6, 6–2 Australija Colin Dibley


Sekcija 1[uredi - уреди]

Prva runda   Druga runda   Treća runda   Četvrta runda
1  Australija R Laver 6 6 6      
   Jamajka L Lumsden 1 1 4         1  Australija R Laver 6 4 6 6    
   Grčka N Kalogeropoulos 3 6 6 6        Grčka N Kalogeropoulos 2 6 4 1    
   Australija R Howe 6 4 4 4         1  Australija R Laver 6 6 2 2 6  
   Kolumbija W Alvarez                    Rumunjska P Marmureanu 3 1 6 6 3  
   Rumunjska P Marmureanu w/o                Rumunjska P Marmureanu 6 7 6    
   Švedska L Olander 6 6 6          Švedska L Olander 4 5 2      
   Kolumbija A Pena 4 1 1           1  Australija R Laver 6 6 6    
   Ujedinjeno Kraljevstvo B Wilson 6 3                Australija B Carmichael 0 1 1    
   Francuska J-C Molinari 4 1 r            Ujedinjeno Kraljevstvo B Wilson 4 3 3      
   Australija B Carmichael 4 6 6 6        Australija B Carmichael 6 6 6      
   Belgija P Hombergen 6 3 1 0            Australija B Carmichael 6 8 2 5 6
   Sjedinjene Američke Države A Fox 6 6 6              Australija J Alexander 2 6 6 7 4  
   Peru A Acuna 2 1 0            Sjedinjene Američke Države A Fox 6 3 6 9 6r
   Australija J Alexander w/o              Australija J Alexander 4 6 3 11 6  
16  Sovjetski Savez A Metreveli            


Sekcija 2[uredi - уреди]

Prva runda   Treća runda   Treća runda   Četvrta runda
8  Južna Afrika B Hewitt 6 7 6      
Q  Francuska J Thamin 1 5 0         8  Južna Afrika B Hewitt w/o          
   Japan I Watanabe w/o              Australija A Cooper            
   Australija A Cooper                 8  Južna Afrika B Hewitt 6 6 5 2    
   Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija Z Franulović w/o                  Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija Z Franulović 3 8 7 6    
   Španija J Gisbert, Sr.                  Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija Z Franulović w/o        
   Južna Afrika A Segal 7 3 6 1 6      Južna Afrika A Segal            
   Australija J Moore 5 6 1 6 3          Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija Z Franulović 4 3 2    
   Sjedinjene Američke Države M Riessen                 9  Rumunjska I Ţiriac 6 6 6    
   Južna Afrika R Moore w/o                Južna Afrika R Moore            
   Čehoslovačka M Holeček 6 2 6 6        Čehoslovačka M Holeček w/o          
   Australija T Addison 1 6 1 4            Čehoslovačka M Holeček 1 3 7 3  
   Španija M Orantes                 9  Rumunjska I Ţiriac 6 6 5 6    
   Francuska J-L Rouyer w/o                Francuska J-L Rouyer 1 2 1    
   Francuska G Deniau 1 1 1       9  Rumunjska I Ţiriac 6 6 6      
9  Rumunjska I Ţiriac 6 6 6      

Sekcija 3[uredi - уреди]

Prva runda   Treća runda   Treća runda   Četvrta runda
4  Australija R Emerson 5 6 6 6    
   Novi Zeland O Parun 7 1 2 2       4  Australija R Emerson 12 6 6      
   Australija B Phillips-Moore 6 6 6          Australija B Phillips-Moore 10 1 1      
   Francuska P Beust 3 1 3           4  Australija R Emerson 6 6 5 6    
Q  Francuska B de Troye 3 1 1              Južna Afrika B Maud 1 3 7 3    
   Novi Zeland B Fairlie 6 6 6            Novi Zeland B Fairlie 2 6 6 5 3
   Južna Afrika B Maud 9 6 6          Južna Afrika B Maud 6 4 3 7 6  
   Italija S Palmieri 7 4 4           4  Australija R Emerson 6 6 6    
   Austrija P Pokorny                 13  Sjedinjene Američke Države C Richey 4 2 2    
   Australija A Stone                  Australija A Stone 7 6 6      
   Francuska J Mateo                Poljska M Lewandowski 5 1 0      
   Poljska M Lewandowski w/o                  Australija A Stone 5 3 5    
   Francuska G Goven w/o               13  Sjedinjene Američke Države C Richey 7 6 7      
   Italija G Merlo                  Francuska G Goven 3 3 6 9 4
   Španija J Velasco             13  Sjedinjene Američke Države C Richey 6 6 4 7 6  
13  Sjedinjene Američke Države C Richey w/o          

Sekcija 4[uredi - уреди]

Prva runda   Treća runda   Treća runda   Četvrta runda
12  Mađarska I Gulyás 6 6 6      
Q  Kanada F Tutvin 2 1 4         12  Mađarska I Gulyás 6 6 6      
   Danska T Ulrich w/o              Danska T Ulrich 2 1 1      
   Italija M Gilardelli                 12  Mađarska I Gulyás 3 8 6 6    
   Ujedinjeno Kraljevstvo M Cox 6 6 6              Ujedinjeno Kraljevstvo M Cox 6 6 2 2    
   Francuska B Paul 1 1 1            Ujedinjeno Kraljevstvo M Cox 6 6 6 6  
   Novi Zeland R Hawkes 6 6 3 5 0      Kolumbija E Zuleta 0 1 8 3    
   Ekvador E Zuleta 3 4 6 7 6       12  Mađarska I Gulyás 1 1 4    
   Belgija C de Gronckel w/o               5  Sjedinjene Američke Države P Gonzales 6 6 6    
   Čile P Rodríguez                  Belgija C de Gronckel 5 0 1      
   Sjedinjene Američke Države N Perry 2 8 1 1        Francuska P Darmon 7 6 6      
   Francuska P Darmon 6 6 6 6            Francuska P Darmon 6 1 10 6  
   Australija B Giltinan w/o               5  Sjedinjene Američke Države P Gonzales 1 6 12 8    
   Sovjetski Savez S Likhachev                  Australija B Giltinan 1 0 3    
   Australija R Keldie 2 0 6 3     5  Sjedinjene Američke Države P Gonzales 6 6 6      
5  Sjedinjene Američke Države P Gonzales 6 6 3 6    

Sekcija 5[uredi - уреди]

Prva runda   Treća runda   Treća runda   Četvrta runda
6  Australija F Stolle 3 7 6 3 6  
   Francuska C Duxin 6 5 3 6 4     6  Australija F Stolle 3 0 3      
   Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija B Jovanović 6 6 6          Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija B Jovanović 6 6 6      
Q  Ujedinjeno Kraljevstvo D Lloyd 1 0 1              Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija B Jovanović 9 6 6 6 6  
   Rumunjska I Năstase 6 6 6              Australija D Crealy 7 8 2 8 2  
   Francuska J-P Olivier 2 1 2            Rumunjska I Năstase 6 6 5 2  
   Ujedinjeno Kraljevstvo M Sangster 7 6 6 6 0      Australija D Crealy 4 8 7 6    
   Australija D Crealy 9 3 4 8 6          Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija B Jovanović 6 6 6    
   Francuska B Montrenaud 6 11 6              Ujedinjeno Kraljevstvo G Battrick 4 4 3    
   Brazil C Fernandez 2 9 1            Francuska B Montrenaud 6 4 3 6 5  
   Švicarska D Sturdza 3 6 6 6        Švicarska D Sturdza 3 6 6 3 7  
   Belgija E Drossart 6 4 4 1            Švicarska D Sturdza 4 4 8 3  
   Bolivija E Gorostagia                    Ujedinjeno Kraljevstvo G Battrick 6 6 6 6    
   Francuska J Courcol w/o                Francuska J Courcol 4 8 1    
   Ujedinjeno Kraljevstvo G Battrick w/o              Ujedinjeno Kraljevstvo G Battrick 6 10 6      
11  Italija N Pietrangeli            

Sekcija 6[uredi - уреди]

Prva runda   Treća runda   Treća runda   Četvrta runda
14  Australija R Ruffels            
   Sovjetski Savez V Kazarevitch w/o             14  Australija R Ruffels 5 7 6 8    
   Mađarska F Komaromi 4 2 6 3        Južna Afrika F McMillan 7 5 4 6    
   Južna Afrika F McMillan 6 6 3 6         14  Australija R Ruffels 6 6 6      
   Francuska D Contet 0 0 0              Čile P Cornejo 4 2 2      
   Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija N Spear 6 6 6            Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija N Spear 4 6 3 2  
   Čile P Cornejo w/o              Čile P Cornejo 6 3 6 6    
   Austrija D Herdy                 14  Australija R Ruffels 1 1 1    
   Čehoslovačka P Strobl w/o               3  Španija A Gimeno 6 6 6    
   Kolumbija I Molina                  Čehoslovačka P Strobl            
   Zapadna Njemačka I Buding 6 6 6          Zapadna Njemačka I Buding w/o          
Q  Francuska P Joly 4 4 0              Zapadna Njemačka I Buding 3 4 3    
   Francuska P Jauffret                 3  Španija A Gimeno 6 6 6      
   Rumunjska S Dron                  Rumunjska S Dron 7 1 3 2  
   Filipini E Cruz             3  Španija A Gimeno 5 6 6 6    
3  Španija A Gimeno w/o          

Sekcija 7[uredi - уреди]

Prva runda   Treća runda   Treća runda   Četvrta runda
7  Australija L Hoad            
   Poljska W Gasiorek                  Poljska W Gasiorek 2 6 10 6 6  
   Južna Afrika R Summers 6 4 6          Francuska M Leclercq 6 2 12 2 2  
   Francuska M Leclercq 8 6 8              Poljska W Gasiorek 7 7 2 0 2  
   Francuska F Jauffret 8 6 6              Francuska F Jauffret 5 5 6 6 6  
   Ujedinjeno Kraljevstvo J Barrett 6 4 2            Francuska F Jauffret 3 6 6 8  
   Ekvador P Guzman                Čehoslovačka J Kukal 6 4 0 6    
   Čehoslovačka J Kukal w/o                  Francuska F Jauffret 1 6 5 4  
   Brazil T Koch w/o                  Brazil T Koch 6 4 7 6  
   Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija Z Ivancic                  Brazil T Koch 6 6 7      
   Francuska G Pilet w/o              Francuska G Pilet 4 2 5      
   Indija J Mukherjea                    Brazil T Koch 6 6 6    
   Filipini A Marcial                    Južna Afrika T Ryan 4 1 2      
   Južna Afrika T Ryan w/o                Južna Afrika T Ryan 3 4 6 6 6
Q  Danska T Christensen w/o           Q  Danska T Christensen 6 6 4 2 1  
10  Zapadna Njemačka W Bungert            

Sekcija 8[uredi - уреди]

Prva runda   Treća runda   Treća runda   Četvrta runda
15  Čehoslovačka J Kodeš            
   Brazil F Gentil w/o                Brazil F Gentil 2 0 0      
   Poljska T Nowicki                Ujedinjeno Kraljevstvo P Hutchins 6 6 6      
   Ujedinjeno Kraljevstvo P Hutchins w/o                  Ujedinjeno Kraljevstvo P Hutchins 3 3 3      
   Italija S Tacchini                    Sjedinjene Američke Države H Fitzgibbon 6 6 6      
   Sjedinjene Američke Države H Fitzgibbon w/o                Sjedinjene Američke Države H Fitzgibbon 6 7 6    
Q  Francuska P Proisy w/o           Q  Francuska P Proisy 3 5 3      
   Indija R Krishnan                    Sjedinjene Američke Države H Fitzgibbon 2 0 7    
   Brazil J E Mandarino 6 6 7           2  Australija K Rosewall 6 6 9    
   Francuska J-B Chanfreau 4 3 5            Brazil J Mandarino 6 4 6 11    
   Čile J Pinto-Bravo w/o              Čile J Pinto-Bravo 3 6 3 9    
   Australija B Geraghty                    Brazil J Mandarino 2 4 2    
   Francuska J-C Barclay 4 8 6 2 2       2  Australija K Rosewall 6 6 6      
   Australija C Stubs 6 6 1 6 6        Australija C Stubs 1 1 0    
   Sjedinjene Američke Države T Edlefsen 8 1 1       2  Australija K Rosewall 6 6 6      
2  Australija K Rosewall 10 6 6      

Eksterni linkovi[uredi - уреди]